Людське око / © Credits
Дослідники виявили, що щеплення вакциною Pfizer проти коронавірусу може викликати певні зміни в структурі ока, зокрема — в рогівці. Такі результати були опубліковані в журналі Ophthalmic Epidemiology. Повідомляє ТСН.
Науковці проаналізували 128 очей у 64 пацієнтів. Період між первинним обстеженням та повторною перевіркою після щеплення становив приблизно два з половиною місяці.
"У цьому дослідженні було обстежено 128 очей 64 пацієнтів. Інтервал між оглядами до і після вакцинації становив майже два з половиною місяці", – зазначають автори публікації.
Для оцінки змін використовували спеціальне обладнання — рогівковий топограф і дзеркальну мікроскопію, які дозволяють детально аналізувати поверхню та клітинний склад рогівки.
Також усім учасникам провели комплексне офтальмологічне обстеження, що включало вимірювання гостроти зору, перевірку внутрішньоочного тиску, біомікроскопію та огляд очного дна під розширеною зіницею.
"Усім пацієнтам було проведено детальне офтальмологічне обстеження, включаючи оцінку максимально скоригованої гостроти зору (МКОЗ), вимірювання внутрішньоочного тиску (ВОТ), огляд переднього сегмента ока за допомогою біомікроскопії та дослідження очного дна з розширеним зіницею", – йдеться у дослідженні.
Результати вказують на статистично значуще потовщення центральної частини рогівки після введення двох доз вакцини.
"Зміни ендотелію рогівки спостерігаються в короткостроковій перспективі після двох доз мРНК-вакцини Pfizer-BioNTech (BNT162b2) проти COVID-19", – акцентують дослідники.
При цьому, зазначають вчені, подібні ефекти можуть бути відчутними лише для людей із вже існуючими проблемами — наприклад, з низькою щільністю ендотеліальних клітин або після трансплантації рогівки. Для більшості людей без патологій зміни не є відчутними і не впливають на зір.