«Залишилися без копійки під час війни»: мелітопольські пенсіонери на кілька місяців залишилися без пенсії

«Остались без копейки во время войны»: мелитопольские пенсионеры на несколько месяцев остались без пенсии

мелітопольські пенсіонери на кілька місяців залишилися без пенсії. Колаж РІА Південь

Частина українських пенсіонерів залишилися без пенсій на два-три місяці і фактично втратили єдине джерело доходу.

Про це заявила юристка громадської організації «Донбас SOS» Наталія Юрлова. За її словами, проблема торкнулася не тільки людей, які залишаються в окупації і отримують пенсію від Росії або виїхали за кордон, а й пенсіонерів з Мелітополя та Запорізької області, які евакуювалися на підконтрольну Україні територію. Йдеться про наслідки постанови Кабміну №299, згідно з якою до 31 грудня 2025 року окремі категорії пенсіонерів повинні були пройти ідентифікацію і подати заяву про неотримання пенсії від РФ.

До цього переліку увійшли внутрішньо переміщені особи, пенсіонери за кордоном і ті, хто продовжує жити на тимчасово окупованих територіях. Однак на практиці без виплат залишилися навіть ті, хто особисто звертався до Пенсійного фонду України і проходив усі процедури.

«Навіть люди, які ще у вересні контактували з Пенсійним фондом, сьогодні не отримують пенсію. Деякі не отримають її і в лютому. Тобто на 2–3 місяці вони залишаються без єдиного джерела доходу», — підкреслює Юрлова.

Читайте також: під час ідентифікації мене запитували, чи отримую я російську пенсію: юристи дають поради мешканцям окупованої Мелітопольщини

Це вина Пенсійного фонду, а не людей

Особливо болісно ситуація вдарила по пенсіонерам з Мелітополя, які виїхали з окупації, не отримують російських виплат і не мають жодних європейських допомог, живучи за кордоном. Люди стверджують, що проблема виникла через помилки самих співробітників Пенсійного фонду: в документах не були проставлені відмітки про неотримання пенсії від РФ. Пізніше це пояснили «програмним збоєм».

«Пенсіонери, які самі прийшли в ПФУ, пройшли ідентифікацію і все підтвердили, залишилися без грошей. А тепер їм кажуть, що це збій системи. Але без засобів до існування залишилися живі люди — пенсіонери, діти, люди з інвалідністю», — пишуть потерпілі.

Черги, відключення світла і «квест на виживання»

За словами людей, пройти ідентифікацію часто неможливо фізично:

  • — банки блокують рахунки лежачим пенсіонерам;
  • — вимагають довіреності або опікунство;
  • — призначають особистий візит навіть після онлайн-ідентифікації;
  • — у відділеннях Пенсійного фонду відключають світло, а генератори стоять без палива.

«Я прийшла до Пенсійного, відстояла чергу з шостої ранку. Потім відключили світло. Генератор є, палива немає. Це Київ. Це просто знущання», — розповідає одна з пенсіонерок.

Інші зазначають, що самотні люди похилого віку не здатні пройти складні онлайн-процедури без допомоги родичів.

«Змушувати людей похилого віку доводити, що вони ще живі, — це приниження. Під час війни виплати потрібно спрощувати, а не перетворювати їх на квест на виживання», — кажуть люди.

Читайте також: Чи повинна Україна припинити виплату українських пенсій у тимчасово окупованому Мелітополі — точка зору ВПО

Пенсії обіцяють повернути, але коли — невідомо

Юристка Наталія Юрлова підкреслює: якщо пенсія не була виплачена через непроходження ідентифікації, вона повинна бути компенсована в повному обсязі. Однак на практиці люди не знають, коли саме отримають гроші — в кращому випадку мова йде про березень. Правозахисники вже закликали уряд терміново відновити виплати та зобов'язати Пенсійний фонд особисто зв'язатися з пенсіонерами.

«Залишати літніх людей без пенсії — це злочин. Цьому немає виправдання», — підкреслюють потерпілі.

Для багатьох мелітопольських пенсіонерів, які виїхали з окупації, ця ситуація стала ще одним ударом — після втрати дому, майна, звичного життя і безпеки вони залишилися без засобів до існування вже на підконтрольній Україні території.

🟦 Команда РІА Південь працює, щоб ви знали правду.
Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя та окуповані території, спростовуємо фейки російської пропаганди, розповідаємо про проблеми ВПО та допомагаємо їх вирішити.

Якщо наша робота важлива для вас — підтримайте редакцію донатом.

Підтримати редакцію
Джерело

Новини Запоріжжя