Скільки українців проти здачі Донбасу — опитування КМІС: що «мирні компроміси» означають для Мелітополя

Сколько украинцев против сдачи Донбасса - опрос КМИС: что «мирные компромиссы» значат для Мелитополя

колаж РІА Південь

Більшість українців не підтримують передачу Донбасу Росії, проте значна частина суспільства допускає такий сценарій заради завершення війни.

Про це свідчать результати свіжого опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного наприкінці січня 2026 року. Згідно з дослідженням, 52% опитаних вважають категорично неприйнятним передати під контроль Росії весь Донбас в обмін на гарантії безпеки від США і Європи. Водночас 40% готові прийняти таку поступку, визнаючи, що йдеться про вкрай складне і болюче рішення. Ще 7% не визначилися.

Читайте також: стільці і шафи поїхали: в окупованому Мелітополі відчули землетрус

Ризик для окупованих територій

Хоча формально опитування стосується Донецької області, обговорюваний сценарій безпосередньо зачіпає і долю інших окупованих регіонів, включаючи Мелітополь і захоплену частину Запорізької області. Будь-яка модель «миру через територіальні поступки» де-факто передбачає заморожування лінії фронту.

У такому випадку Мелітополь, який перебуває під російською окупацією з 25 лютого 2022 року, ризикує залишитися поза порядком денним реального звільнення — без гарантій повернення під контроль України. Для жителів окупованого міста подібні компроміси означають не мир, а узаконення окупації, посилення репресивної політики і подальшу інтеграцію території в російське правове та адміністративне поле.

Читайте також: «Смертоносні» червоні промені: жителі Мелітополя масово звертаються до лікарів зі дивними симптомами. Росія випробовує нову зброю?

Підтримка «важкого миру»

Соціологи відзначають, що за останні два тижні січня, незважаючи на масовані удари Росії по енергетичній інфраструктурі України, підтримка територіальних поступок не збільшилася. Це вказує на стійкість суспільних настроїв і відсутність запиту на «мир за будь-яку ціну». У Києві ідею передачі Донбасу відкидають 59% респондентів, на заході країни — 57%.

Навіть на півдні та сході України, які знаходяться найближче до лінії фронту, близько половини опитаних вважають такі поступки неприйнятними. Важливо враховувати, що опитування КМІС не охоплює жителів тимчасово окупованих територій, включаючи Мелітополь.

Їхню думку фізично неможливо зафіксувати в умовах репресій, фільтрацій і відсутності свободи слова. При цьому саме для цих людей будь-які розмови про «територіальний обмін» або «часткові поступки» означають ризик назавжди залишитися за межами українського правового поля — без деокупації, без відповідальності окупаційної влади і без реального миру.

Суспільство не готове до капітуляції

Опитування також показує, що: 65% українців готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно; лише 20% очікують завершення війни в першій половині 2026 року; 88% вважають, що удари по енергетиці — це спроба Росії примусити Україну до капітуляції; 90% підтримують удари України по території Росії.

Це вказує на те, що навіть обговорюючи болючі компроміси, українське суспільство в цілому не приймає логіку примусу і не розглядає заморожування окупації як справедливе закінчення війни. Таким чином, хоча значна частина українців теоретично допускає територіальні поступки заради миру, для жителів Мелітополя такі сценарії виглядають інакше. Для них це не компроміс, а загроза остаточного закріплення російської окупації без звільнення міста — під прикриттям дипломатичних формулювань і «гарантій безпеки».

🟦 Команда РІА Південь працює, щоб ви знали правду.
Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя та окуповані території, спростовуємо фейки російської пропаганди, розповідаємо про проблеми ВПО та допомагаємо їх вирішити.

Якщо наша робота важлива для вас — підтримайте редакцію донатом.

Підтримати редакцію
Джерело

Новини Запоріжжя