
Президент України Володимир Зеленський на прес-конференції 20 грудня, — фото V_Zelenskiy_official
Президент України Володимир Зеленський жорстко відреагував на заяви російського диктатора Володимира Путіна про можливі президентські вибори в Україні та участь у них жителів тимчасово окупованих територій, зокрема Мелітополя.
Глава держави підкреслив: ні формат виборів, ні умови голосування не можуть визначатися Кремлем, а будь-які спроби РФ нав'язати свій контроль будуть відкинуті. Про це президент заявив під час прес-конференції 20 грудня, коментуючи щорічну пресконференцію Путіна і його висловлювання про «необхідність участі всіх українців», включаючи жителів окупованих регіонів.
Читайте також: Мільйони за батискаф: скільки торговці заплатили за «реконструкцію» Кіровського ринку, на якому піариться влада Мелітополя
Не Путіну вирішувати, як і коли Україна буде голосувати
Президент України підкреслив, що питання проведення виборів або всеукраїнського референдуму — це виключно внутрішня справа України, і Росія не має ні юридичного, ні морального права втручатися в цей процес.
«Ми не погодимося, щоб нас хтось контролював», — заявив Зеленський.
За його словами, спроби Кремля впливати на український виборчий процес є продовженням гібридної війни проти України. Коментуючи суперечливі заяви російського лідера, Зеленський зазначив, що в Кремлі одночасно існує кілька «версій» Путіна.
«Один Путін розмовляє з американцями, інший виступає з промовами, третій робить щось інше», — сказав президент.
За словами Зеленського, Москва використовує тему виборів як інструмент тиску, змінюючи риторику залежно від аудиторії.
Чи братимуть участь жителі окупованого Мелітополя в референдумі
Президент окремо зупинився на питанні тимчасово окупованих територій, зокрема Мелітополя.
Він підкреслив, що проведення виборів або референдумів під російською окупацією неможливе за визначенням. За словами Зеленського, такі «голосування» відбуватимуться за звичним для Росії сценарієм: під контролем озброєних військових; з примусом громадян; з масовими фальсифікаціями; з заздалегідь намальованим результатом.
«Це буде їх улюблений формат — з порушеннями і підробкою», — зазначив президент.
Путін визнав окупацію українських територій
Зеленський нагадав, що, заявляючи про необхідність участі жителів окупованих регіонів в українських виборах, Путін фактично визнав факт окупації. За словами президента України, такі заяви Кремля лише підтверджують, що Росія усвідомлює незаконність своєї присутності на українській території, включаючи Мелітополь та інші міста півдня країни.
Безпека — ключова умова для голосування
Глава держави підкреслив, що головним пріоритетом при підготовці виборів залишається безпека громадян. Україна, за його словами, не проводитиме голосування доти, доки не будуть створені умови, що виключають загрозу життю людей.
Читайте також: Мелітополь опиниться в демілітаризованій зоні? США пропонують «корейський сценарій» для України — WP
Як планують забезпечити участь українців за кордоном
Окремо Зеленський прокоментував питання участі у виборах мільйонів українців, які перебувають за межами країни. Він визнав, що масштаб міграції створює серйозні організаційні складнощі. Водночас президент повідомив, що Міністерство закордонних справ України вже працює над механізмами, які дозволять забезпечити комфортну і законну участь громадян у голосуванні за кордоном.
Зеленський підкреслив, що Україна не дозволить Росії:
- контролювати виборчий процес;
- нав'язувати формат виборів або референдуму;
- використовувати окуповані території для легітимації агресії.
За словами президента, мешканці окупованого Мелітополя та інших захоплених міст зможуть реалізувати своє виборче право тільки після деокупації та відновлення української влади.
