Українські пенсії в окупованому Мелітополі: порядок виплат та їх відновлення

Украинские пенсии в оккупированном Мелитополе: порядок выплат и их восстановления

Другий рік Мелітополь перебуває в окупації, але його жителі продовжують отримувати українські пенсії. Щоправда, не всі — деякі втратили таку можливість через порушення логістики.

Законодавством врегульовано порядок виплати пенсії в разі окупації населених пунктів і неможливості здійснення АТ "Укрпошта" доставки та виплати пенсій одержувачам на цих територіях.

Виплата пенсій одержувачам може здійснюватися такими способами:

  • на поточні рахунки в банках;
  • через національного оператора поштового зв'язку, функції якого виконує акціонерне товариство "Укрпошта".

У разі отримання пенсії на картку, суттєвих змін для решти пенсіонерів на ТОТ не відбулося. Адже кошти продовжували зараховуватися, головне їх знімати або переказувати на інший рахунок.

Оскільки АТ "Укрпошта" втратило технічну можливість доставляти пенсії на окуповані території, то законодавством передбачено:

Одержувачам, яким у певних населених пунктах АТ "Укрпошта" не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їхні поточні рахунки, що відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без одержання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка у банку… та вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком.

Таким чином, пенсіонерам, які залишилися на окупованих після 24.02.2022 року територіях, відкрили (без їхнього сповіщення) рахунки в Ощадбанку, на які й надалі нараховували пенсію.

Щоб отримати ці кошти, особі потрібно звернутися до банку та укласти договір банківського рахунку. Або якщо пенсіонер бажає отримати кошти на інший рахунок, відкритий в іншому банку, він має звернутися до органу Пенсійного фонду (з окупованої території це можна зробити лише електронним шляхом, наприклад, через Електронний портал Пенсійного фонду України) та подати письмове звернення із зазначенням реквізитів іншого рахунку.

Яка ситуація на практиці

Пенсіонери, які залишилися проживати на ТОТ і не мали (і не мають) змоги виїхати через складну безпекову ситуацію, відсутність пунктів пропуску тощо, не знали про відкриті рахунки за ініціативою Пенсійного фонду і не зверталися до банку за укладенням договору.

Тож, за законом, якщо пенсіонер не звернувся впродовж 6-ти місяців до Пенсійного фонду або банку, зараховані на рахунки кошти були повернуті ПФУ.

Норма постанови КМУ №162 звучить так:

Банк також повідомляє Пенсійний фонд України про відсутність укладеного договору банківського рахунка після закінчення шестимісячного строку з дати відкриття такого рахунка і на вимогу Пенсійного фонду України не пізніше наступного операційного дня з дня надходження такої вимоги повертає зараховані на такі рахунки суми коштів.

Крім того, передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється в разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців поспіль.

"Варто зазначити, що більшість територій окуповані набагато більше часу, ніж 6 місяців. До нашої організації надходять численні звернення від пенсіонерів, які перебувають на ТОТ, і яким було припинено нарахування пенсійних виплат у 2022 році", — зазначають юристи Донбас SOS.

Способи відновлення пенсійних виплат

На початку серпня 2023 року до Постанови КМУ №162 було внесено зміни, що передбачають способи відновлення пенсійних виплат.

Пенсіонери, які проживають на територіях активних бойових дій, або ТОТ, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій чи тимчасової окупації згідно з Переліком, та виплату пенсій яким було припинено в період з 1 серпня 2022 р., можуть поновити виплати звернувшись із заявою до органу Пенсійного фонду.

Заяву можна надіслати в електронному вигляді через електронний портал Пенсійного фонду України. До заяви необхідно надати реквізити банківського рахунку для зарахування виплат (зверніть увагу, не номер картки, а реквізити рахунку).

Якщо у пенсіонера є можливість авторизуватися на Порталі ПФУ з використанням "Дія. Підпис" ("Дія.ID"), додатково проходити відеоідентифікацію не потрібно.

Якщо ж авторизація відбувається в інший спосіб, додатково до поданої заяви пенсіонер має пройти процедуру встановлення особи в режимі відеоконференцзв'язку.

Порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв'язку органами Пенсійного фонду України наразі ще не прийняті.

Таким чином, на практиці, якщо у пенсіонера відсутня Дія.Підпис, відновити виплати, перебуваючи на ТОТ, неможливо. Тільки виїжджати з окупованої території та звертатися особисто до органів Пенсійного фонду.

Крім того, законодавством передбачено відновлення виплат пенсій у разі деокупації населених пунктів. Так, у разі звільнення територіальних громад Запорізької, Донецької, Луганської, Миколаївської, Харківської або Херсонської областей Пенсійний фонд України терміново без звернень одержувачів забезпечує поновлення виплати пенсій, припиненої в період з 1 серпня 2022 року.

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя