Пенсія по втраті годувальника: як її оформити, якщо годувальник помер в окупованому Мелітополі

Пенсия по потере кормильца: как ее оформить, если кормилец умер в оккупированном Мелитополе

На жаль, у кожній мелітопольській родині може трапитися горе. За різних обставин може померти будь-який член родини. Хто з членів сім'ї загиблого має право на призначення пенсії по втраті годувальника?

— Хто стикався з такою проблемою. Колишній чоловік помер в окупації. Є донька 14 років, але ми з нею за кордоном. Можливості приїхати в Україну особисто немає, щоб оформити пенсію по втраті годувальника. Та й невідомо чи призначать її взагалі. Стажу мало було в чоловіка. В основному неофіційні роботи, шабашки. Чи можна це якось оформити онлайн?

Якщо на утриманні чоловіка перебували непрацездатні особи, то сім'я може отримати пенсію.

У Пенсійному фонді України розповіли, хто і як може отримати пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Хто може отримати пенсію у зв'язку з втратою годувальника

Право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника мають непрацездатні члени сім'ї, які перебували на його утриманні. Це можливо за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, необхідного йому для призначення пенсії за III групою інвалідності, — від 1 до 15 років (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, в якому помер годувальник). Але незалежно від тривалості страхового стажу померлого годувальника пенсія призначається в разі смерті осіб, визначених у п. 1 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

  • діти, які не досягли 18 років або старші за цей вік, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
  • діти, які навчаються за денною формою навчання в навчальних закладах — до закінчення, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років, і діти-сироти до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
  • чоловік, батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
  • чоловік (дружина), а в разі їх відсутності — один із батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку та працездатності, якщо він (вона) не працює і зайнятий доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) восьми років.

Яка сума пенсії у разі втрати годувальника Сума пенсії при втраті годувальника може бути різною, вона визначається певними критеріями. Пенсія призначається в таких розмірах:

  • на одного непрацездатного члена сім'ї — 50% пенсії за віком померлого годувальника;
  • на двох і більше непрацездатних членів сім'ї — 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами;
  • дітям-сиротам — виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, — довічно.

Слід зазначити, що на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна загальна пенсія. Але на вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо. Документи для оформлення пенсії в разі втрати годувальника. Щоб оформити пенсію в разі втрати годувальника, потрібно підготувати всі документи. Вони додаються до заяви для призначення виплат, подається:

  • паспорт;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків; документи, що підтверджують родинні зв'язки з годувальником;
  • свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, які пропали безвісти за особливих обставин;
  • документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть або рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім чи оголошення його померлим;
  • документи, що підтверджують стаж годувальника;
  • довідки навчальних закладів про навчання дітей за денною формою навчання; довідка про догляд за дітьми годувальника до досягнення 8 років;
  • довідка про перебування членів сім'ї / крім дітей/ на повному утриманні;
  • довідки, що засвідчують особливий статус померлого; відомості про місце проживання;
  • рішення органів опіки про призначення опікуна тощо.

Пенсію в разі втрати годувальника можна оформити онлайн. Це можна зробити в особистому кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Раніше ми розповідали про пенсії у 2024 році. Про індексацію та підвищення читай у матеріалі.

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя