«Кремль увійшов у чат»: як жителям окупованого Мелітополя зробити Telegram безпечним — поради кібер-експерта

"Кремль вошел в чат": как жителям оккупированного Мелитополя сделать Telegram безопасным - советы кибер-эксперта

Популярний і зручний месенжер Telegram є не лише важливим джерелом інформації, а й розсадником фейків і ворожої пропаганди. А для мешканців окупованого Мелітополя може стати причиною репресій та викрадення. Як отримати доступ до правдивої інформації, якщо перебуваєте на захоплених росією територіях? Де краще спілкуватися з рідними та як захистити свої особисті дані?

Згідно з нещодавніми незалежними дослідженнями, українці значною мірою покладаються на телеграм-канали для отримання новин під час війни. 72% українців користуються телеграмом для того, щоб отримати інформацію та новини. На другому місці — фейсбук, на третьому — ютуб.

Telegram — це можливість швидко прочитати важливі новини, боти, що дають змогу отримати детальну інструкцію, навіть невеликі онлайн-магазини. А головне — листування та дзвінки з рідними в окупованому Мелітополі. Це те, чим телеграм став для українців у 2024 році.

На жаль, зі зростанням аудиторії, яка прагне оперативного доступу до важливих щоденних новин, в арифметичній прогресії зростали і загрози. Шахрайство. Нелегальний контент. Кібербулінг. Стеження за людьми. І, звісно ж, такі популярні в окупації маніпуляції інформацією та пропаганда, які часто з'являються на російських і проросійських телеграм-каналах.

Що таке Telegram і хто його створив?

Створив соцмережу Павло Дуров — засновник популярної в Росії мережі "ВКонтакте", це своєрідний аналог американського Facebook. У 2013 році Дуров на гроші, зароблені від продажу "ВКонтакте" путінським номіналам, створив багатоплатформовий месенджер Telegram із нібито секретними чатами. За 11 років існування застосунок здобув велику популярність у світі. У січні 2021 року Telegram був найбільш завантажуваним неігровим застосунком у світі: 24 відсотки загальної кількості завантажень припадає на Індію, за нею йде Індонезія з 10 відсотками.

Уже через рік глобальний портал Statista оприлюднив статистику за 2022-й. Найбільше завантажень все ще залишалося за Індією, далі йшли Росія, Індонезія, США, Бразилія, Єгипет і В'єтнам. У цьому списку є також європейські країни: Франція, Іспанія, Німеччина та Італія.

— Telegram — найпопулярніший месенджер у містах України. Після десятиліття введення в оману маркетингу та преси більшість людей вважають, що це "зашифрована програма". Насправді Telegram за замовчуванням є хмарною базою даних із відкритою текстовою копією кожного повідомлення, яке кожен посилав/отримав, — пояснює засновник Signal Моксі Марлінспайк.

Так, месенджер справді є зручним. Має гарний інтерфейс, інтуїтивно можна здогадатися, як спілкуватися з рідними та підписуватися на канали інформації. Однак безпеку та захищеність даних можна ставити під сумнів. І тут — кілька фактів, які насторожують. Ось так виглядає переслідування авторів анонімних телеграм-каналів у Росії. У цьому випадку затримали адміністратора одного з московських пабліків за нібито поширення фейків про російську армію, тобто правди про агресивну війну росії проти України.

1

А на цих кадрах уже судять автора іншого телеграм-каналу. У цьому випадку нібито за вимагання коштів.

1

А 20 серпня 2022 року в Мелітополі взяли в полон узяли адміністратора ТГ-каналу РІА-Мелітополь Георгія Левченка, і журналістку Анастасію Глуховську, яка до повномасштабного вторгнення працювала на сайті РІА-Мелітополь.

1

І ці ситуації об'єднує одне: адміністратори заради власної безпеки мають залишатися анонімними.

Звідки у влади інформація про цих осіб, місце, де вони перебувають і доступ до конфіденційних даних, які Telegram обіцяє захищати?

— Фактором, який може насторожувати користувачів, є закритість Telegram. Компанія не має представництва, до якого, наприклад, для співпраці можуть звернутися державні органи. Також невідомо, скільки людей користуються месенджером загалом і скільки серед них українців — ця інформація закрита, і DOU не вдалося її отримати від співробітників компанії навіть на анонімних засадах, — розслідування DOU про небезпеку російського месенджера.

Про ще один випадок зливу даних російським спецслужбам писало видання Wired. У матеріалі під промовистою назвою "Кремль увійшов у чат" журналісти розповідають про історію російської опозиціонерки Марини Мацапуліної, чий особистий чат із друзями читали силовики.

— На будь-який груповий чат встановлюється симетричне шифрування. Тобто стандартний код, який можна перехопити. Якщо умовно схопили одного з членів чату телефон, то ми розшифровуємо листування. Але в цьому немає сенсу, тому що якщо ми його схопили, то в нас уже є і листування. Так само це працює і в інших месенджерах. У будь-яких месенджерах групові чати можна перехоплювати, — кібер-експерт Микита Книш пояснює, як працює "перехоплення" інформації із закритих чатів.

Як захистити свої дані в Telegram?

Чи означає це, що Telegram варто одразу ж видалити зі свого телефону? Ні. За певних умов користування цей месенджер не становитиме загрози для ваших персональних даних. Особливо це важливо, якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованих територіях. Тут основне — обмежити доступ, який додаток може отримати до всього, що ви зберігаєте на телефоні чи комп'ютері.

Як зробити Telegram безпечним, якщо ви в окупації — поради кібер-експерта Микити Книша

  • Телеграм не повинен мати доступу до вашої геолокації, контактів і найголовніше — люди цього не розуміють, до фотографій. Треба розуміти, що не варто давати телеграму доступ до телефона і камери, якщо ви ними не користуєтеся. Поговорили, поговорили і вимкнули.
  • Забороніть месенджеру і доступ до ваших контактів, щоб не наражати на небезпеку рідних. Якщо це важливе або небезпечне листування — встановіть автовидалення.
  • "Порожній акаунт" теж може становити загрозу. Тому, щоб заплутати окупантів, можна створити "осмислене" листування. Щоб воно виглядало правдоподібно. Умовно, повідомлення з дівчиною, п'ять чатів, наприклад, із мамою, де мама пише: "ти поїв і в шапці?". І підписка на пару новинних каналів. Усе інше має бути в архіві та в чатах із таймером автовидалення до години або однієї доби.
  • Зменшіть і кількість даних про себе. Приховайте номер телефону і доступ для осіб, яких ви не знаєте. Зробіть недоступними для незнайомців свій статус у мережі та фото профілю, якщо воно у вас є.
  • У меню "Виклики", крім вибору тих, хто може тобі зателефонувати, ти можеш приховати свою IP-адресу. Вимкни Peer-To-Peer з'єднання, після цього всі дзвінки йтимуть не напряму до смартфона, а через сервери Telegram.

Усі ці дії ви можете виконати в налаштуваннях самого додатка. І, до речі, ці рекомендації будуть корисними не тільки для Telegram, а й для інших месенджерів, якими ви користуєтеся.

Дезінформація в Telegram

Ще до початку великої війни Telegram слугував майданчиком для поширення новин, але, на жаль, там також з'явилося багато підозрілих каналів, що поширюють маніпуляції та дезінформацію. Так, це ті самі фейки і вкидання. Інформація стала швидкою, легкодоступною, і водночас — локальною. Чи не кожне місто має свій телеграм-канал, де говорять про проблеми, з якими стикається той чи інший населений пункт, і про його важливі новини.

На тимчасово окупованих територіях такі місцеві канали — чи не єдиний спосіб отримати важливу інформацію та поділитися своїми проблемами в коментарях. Однак часто, за повідомленнями про нібито соціальні проблеми стоїть масивний обсяг дезінформації. Головна мета таких дописів — ввести в оману, посіяти зневіру в серцях тих, хто вірить в Україну та викривити об'єктивну інформацію. Ці повідомлення найчастіше розраховані саме на місцевих. І є також своєрідним застереженням для громадян Росії.

Мовляв, якби вони сумнівалися в доцільності окупації, то можуть зайти в локальні спільноти і там прочитати про так звані покращення. І таких повідомлень — сотні. Особливо це було помітно напередодні так званого "голосування за президента Російської Федерації". І, звісно, ці канали мовчать про те, що ці об'єкти були зруйновані або знищені саме російськими загарбниками.

Мовиться частково про відновлення зруйнованих об'єктів, про звіти про роботу комунальних закладів — амбулаторій, лікарень, бібліотек тощо. У телеграм-каналах формується картинка успішного господарювання російської влади в окупованих містах. Цій картинці натомість протиставляють іншу — українську — де начебто займаються лише руйнуванням. У таких випадках важливо перевіряти опис самого каналу і дивитися, кому він належить або кому він підконтрольний. Зважати і не вестися на емоційно забарвлені повідомлення. Якщо вони вас обурюють або пригнічують — це вже не об'єктивна новина, а маніпуляція і метод впливу на користувача та бажання його переконати в чомусь.

Доступ до об'єктивної інформації

Хочете дізнатися об'єктивні новини, але тривожитеся за свою безпеку — використовуйте VPN. Приватна віртуальна мережа допоможе уникнути стеження та поширення ваших даних. Таким чином для мешканців тимчасово окупованих територій стають доступні новинні сайти, ютуб, фейсбук та інші платформи, де можна дізнаватися інформацію. VPN має бути увімкнений весь час.

А сам застосунок, який ви встановлюєте, не повинен бути російського або китайського походження. Серед альтернативних додатків можна встановити WhatsApp, Signal або Threema — хоча останній є платним. Ці програми підтримують наскрізне шифрування для всіх повідомлень за замовчуванням. Це такий спосіб передачі даних, у якому тільки користувачі, які беруть участь у спілкуванні, мають доступ до повідомлень.

Нагадаємо, до уваги мелітопольців: рашисти створюють фейкові "офіційні українські боти" для передачі даних Силам оборони.

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя