
Фото: Вашингтон и Тегеран планируют обеспечить безопасный проход по проливу (Getty Images)
Після місяців глобальної паливної кризи та руйнівної військової операції на Близькому Сході, Вашингтон і Тегеран дійшли першої критично важливої тактичної згоди. Країни створюють прямий безпековий канал комунікації, який покликаний розблокувати рух танкерів та уникнути випадкових бойових зіткнень в акваторії стратегічної Ормузької протоки.
Як повідомляє РБК-Україна з посиланням на телеканал CNN та спільну заяву країн-посередників від понеділка, 22 червня 2026 року, меморандум дає світу короткий перепочинок на тлі загрози глобального дефіциту пального.
Мета створення та умови роботи «гарячої лінії»
Офіційне оголошення про створення «лінії зв'язку» озвучили дипломати Катару та Пакистану, які виступали головними посередниками та модераторами на напружених переговорах у Швейцарії.
Ключові параметри та цілі досягнутої угоди:
- Запобігання інцидентам: Головна мета каналу — оперативне узгодження курсу цивільних суден, швидке розв'язання форс-мажорів та уникнення мілітарних «непорозумінь» на воді між ВМС США та Корпусом вартових ісламської революції (КВІР).
- 60 днів безпеки: Згідно з підписаним документом, Іран гарантує безперешкодний, безпечний та, що важливо, повністю безкоштовний прохід торгових суден і нафтових танкерів із Перської затоки до Оманського моря і в зворотному напрямку протягом найближчих двох місяців.
- Терміни: Цей час міжнародна спільнота планує використати для напрацювання повноцінного та довгострокового мирного договору.
Хиткий компроміс на тлі погроз Трампа та ядерного шантажу
Ормузька протока, через яку транспортується близько п'ятої частини світового обсягу нафти, залишалася головним важелем геополітичного тиску з боку Тегерана. Ситуація балансувала на межі катастрофи до останніх годин:
- Погрози перекриття: Ще 20 червня іранський генералітет погрожував наглухо заблокувати протоку, називаючи це відповіддю на нові удари Ізраїлю по об'єктах у Лівані та нібито саботаж Вашингтоном колишніх домовленостей про деескалацію.
- Ультиматуми Вашингтона: Олію у вогонь підлив американський президент Дональд Трамп. Його жорстка заява про готовність взяти Ормузьку протоку під прямий силовий контроль США ледь не зірвала швейцарський раунд перемовин. Трамп також вимагає від президента Ірана Масуда Пезешкіана негайно згорнути програму збагачення урану, закликавши його «обережніше добирати слова».
Попри те, що Іран паралельно оголосив про певні поступки, яких йому вдалося домогтися на переговорах у Швейцарії 21 червня, ситуація в регіоні залишається пороховою діжкою через паралельну ескалацію у Лівані та ризик поновлення Пентагоном ракетних ударів. Проте запуск «лінії зв'язку» вже дозволив енергетичним ринкам частково стабілізувати ціни на сировину після тривалого шоку.
🟦 Команда РІА Південь працює, щоб ви знали правду.
Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя та окуповані території, спростовуємо фейки російської пропаганди, розповідаємо про проблеми ВПО та допомагаємо їх вирішити.
Якщо наша робота важлива для вас — підтримайте редакцію донатом.
Підтримати редакцію
Джерело
