Валентина, переселенка з Гуляйполя, поряд з іншою мешканкою шелтера у Запоріжжі. Суспільне Запоріжжя
Десять місяців у шелтері проживають ще одні переселенці з Гуляйполя — Ніна разом із 15-річною донькою Сашею. Їхній будинок розбитий внаслідок російських обстрілів, тож сім'я вимушена була переїхати до Запоріжжя, втім орендувати окрему квартиру коштів не вистачає:
"Гуляйполі я жила, там розбомбили окупанти нам хату і нам довелося виїжджати звідти, бо дуже сильні обстріли. Я з донькою меншою виїхала. Їй 15. Тут нормальні умови, дах над головою є, купатися є де, поїсти варити є де. Я б квартиру не потягнула б, адже треба за все платити, а коштів немає, їх не вистачає. Тільки на їжу вистачає. Що я там отримую? Копійки. Нам нема куди піти. В Гуляйполе точно не поїду, там дуже сильно бомблять".
Ніна, переселенка з Гуляйполя. Суспільне Запоріжжя
Ніна разом із донькою в одному із шелтерів Запоріжжя. Суспільне Запоріжжя
Разом із чоловіком знайшла прихисток у Запоріжжі й Тетяна. Подружжя евакуювалося до обласного центру з Енергодара та вже півтора року мешкають у шелтері, проте коштів орендувати квартиру в них немає:
"Ми готуємо їсти та роздаємо їжу, їдять люди. Я не працюю, бо у мене хвороби хронічні. Нам нема куди йти. Телевізор ми тільки ввечері вмикаємо, а так телефони зарядити".
Тетяна Біліменко, переселенка з тимчасово окупованого Енергодара Запорізької області. Суспільне Запоріжжя
Тетяна та її чоловік на кухні шелтера в Запоріжжі. Суспільне Запоріжжя
У шелтері проживає і Галина — жінка евакуювалася до Запоріжжя навесні 2024 року із Селидового, що на Донеччині. Якщо прихисток закриють їй доведеться шукати житло в іншому місті:
"Я жила в багатоповерхівці. Після вибуху повилітало скло. А зараз я дізналася, що горів будинок. Знаю, що там ідуть бої недалеко, вже близько кілометра, вони захоплюють місто і дуже багато обстрілів. Місто руйнують. Будемо шукати інше місто, куди можна поїхати. Син, якщо що, може відвезе. Доведеться щось шукати".
Галина, жителька Селидового, яка знайшла прихисток у Запоріжжі. Суспільне Запоріжжя
Якщо через борги шелтери відключать від опалення, електрики та водопостачання, прихистки не зможуть продовжувати працювати — всі їх мешканці опиняться без даху над головою.
Шелтери ГО "Захист жінок України"
Нині трьома шелтерами, які можуть припинити роботу через борги, опікується громадська організація "Захист жінок України" — необхідно заплатити близько 100 тисяч гривень за електроенергію, водопостачання, обслуговування приміщень та вивіз сміття, розповіла очільниця ГО Любов Кінчевська:
"У 2023 році нам компенсували ці послуги комунальні МОММіжнародна організаціяь з міграції, а в 2024 році ми отримували компенсацію за комунальні послуги від БФ “Карітас України”. Але це було до квітня, а після квітня у нас вже борги, які ми ще не можемо самі виплатити. Через те, що ми є неприбутковими організаціями, з нами і працюють міжнародні партнери. Ми домовилися з Обленерго розбити частково і до кінця року ми повинні оплатити ці рахунки".
Любов Кінчевська, голова ГО «Захист жінок України»‘. Суспільне Запоріжжя
Шелтер, яким опікується ГО «Захист жінок України» у Запоріжжі. Суспільне Запоріжжя
За словами Любові Кінчевської, задля вирішення проблеми із заборгованістю ГО "Захист жінок України" звернулися до Запорізької міської ради, адже саме у неї орендують приміщення для прихистків за символічну одну гривню на рік:
"Звучали пропозиції, щоб надати компенсацію з місцевого бюджету, внести зміни до договорів оренди, де включити, щоб міська влада сплачувала комунальні послуги. Пропозиція, що будуть надаватися ВПО компенсація на житло. І тому ми звернулися з тим, щоб нам надало пропозицію Міністерство реінтеграції, як вирішити це питання".
Один із прихистків для ВПО від ГО «Захист жінок України у Запоріжжі». Суспільне Запоріжжя
Кухонне приладдя у шелтері для ВПО. Запоріжжя, ГО «Захист жінок України». Суспільне Запоріжжя
Читати ще
Читати ще У Запоріжжі облаштовують шелтер для переселенців
Шелтери БФ "АРТАК разом до мрії"
Ще один шелтер, який може припинити роботу через заборгованість, належить благодійному фонду "АРТАК разом до мрії". У ньому знайшли прихисток маломобільні люди та люди з інвалідністю з прифронтових та окупованих територій. Окрім цього, у шелтері можуть проживати люди, які втратити житло внаслідок російських обстрілів, розповів співзасновник БФ Данііл Пічікін:
"Один з евакуаційних автобусів — робоча лошадка наша, на котрій ми їздимо в різні місця, в тому числі прифронтові території для евакуації людей, в тому числі маломобільних людей. Також ми виїжджаємо на прильоти в нашому місті на всі, там допомагаємо людям чим можемо. Якщо людина залишилася без домівки — ми забираємо цю людину і розселяємо в нашому шелтері".
Данііл Пічікін, співзасновник благодійного фонду «АРТАК разом до мрії». Суспільне Запоріжжя
Евакуаційний автобус БФ «АРТАК разом до мрії». Суспільне Запоріжжя
Шелтер відкрився цьогоріч у березні, втім вже у серпні постало питання щодо його закриття — благодійний фонд не має змоги заплатити за роботу санітарів та комунальні послуги, розповіла директорка БФ Наталія Ардальянова:
"Запоріжжя — це місто прифронтове і тут офіційно не може бути розміщена геріатрія. Тому наш шелтер — майже єдине місце, котре може допомагати цим людям. Критична ситуація. Дуже критична. Тому що завдяки “Схід СОС” ми існували, скажімо, безболісно, нам не доводилось шукати донорів. Але проєкт саме на цей шелтер, і саме на фінансування деяких програм — він закінчився, і не може тут продовжуватись".
Наталія Ардальянова, директорка БФ «АРТАК разом до мрії». Суспільне Запоріжжя
Мешканці шелтера, яким опікується БФ «АРТАК разом до мрії» у Запоріжжі. Суспільне Запоріжжя
Представники благодійного фонду звертались до міжнародних кластерів та Координаційного штабу, втім наразі заборгованість щодо шелтера залишається.
Мешканці шелтера БФ «АРТАК разом до мрії» у їдальні.
Читати ще
Читати ще У Запоріжжі відкрили перший транзитний шелтер для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення
Що каже влада
В Україні чинна Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 року про надання компенсації за комунальні послуги під час розміщення ВПО на період воєнного стану. За цей час у Запоріжжі подали відповідні заявки 13 утримувачів шелтерів, зазначили у Департаменті управління житлово-комунальним господарством Запорізької міськради:
"Відповідно до п. 13 Постанови виключно власники приватних закладів (крім приватних закладів освіти), які виявили бажання розмістити у своїх будівлях (приміщеннях) внутрішньо переміщених осіб, подають відомості щодо таких будівель (приміщень)".
Постанова КМУ від 11.03.2022 року «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) об’єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану». Скриншот сайту zakon.rada.gov.ua
ГО "Захист жінок України" подавала відповідну інформацію, втім приміщення їхніх шелтерів не перебувають у власності громадської організації. Водночас БФ "Артак разом до мрії" заяву щодо відшкодування комунальних послуг до міськради не подавав.
У відповіді на інформаційний запит кореспондентів Суспільного Департамент зазначив, що ініціював звернення до Асоціації міст України, аби внести зміни до Постави Кабміну щодо можливості надати компенсацію за комунальні послуги для прихистків ВПО, якими опікуються громадські організації та благодійні фонди на умовах оренди комунальних приміщень.
Відповідь на інформаційний запит кореспондентам Суспільного від Департаменту з управління ЖКГ Запорізької міськради. Суспільне Запоріжжя
За словами очільника Запорізької ОВА Івана Федорова, нині опрацьовується декілька варіантів на випадок закриття шелтерів:
"Перше: в наших закладах Департаменту освіти області є сьогодні гуртожитки, на базі яких можуть розміщуватись жителі. Департамент соцзахисту міста та Департамент соцзахисту області відпрацювали вже це питання як резервне. Друге: ми вивчаємо наразі практику, щоб мати змогу контрактувати готелі міста Запоріжжя, аби надавати їм на пільгових умовах компенсацію за розміщення тих людей, які терміново потребують житла, тому що вони своє втратили".
Іван Федоров, очільник Запорізької обласної військової адміністрації. Суспільне Запоріжжя
Поза тим, на питання про варіанти погашення заборгованості шелтерів або ж їхню подальшу долю, чи про розселення мешканців шелтерів Іван Федоров був неготовий відповісти.
Читати ще
Читати ще «Я прожив там 70 років, мене тягне додому і все»: історія переселенця з Донеччини, який евакуювався до Запоріжжя