Що таке «Феномен Судоплатова», і чому він стосується не тільки батальйону, а й «Центру юнармійської підготовки» в Мелітополі

Что такое "Феномен Судоплатова", и почему он касается не только батальона, но и "Центра юнармейской подготовки" в Мелитополе

У Мелітопольському "центру  підготовки юнармії" рашисти планують виховувати запроданців за прототипом Судоплатова.

Про це пише голова Вченої ради Національного університету «Острозька академія», професор Петро Кралюк для "Радіо Свобода".

Нещодавно в інформаційному просторі з’явилася, здавалося б, непримітна новина: росіяни планують створити в окупованому Мелітополі так званий «Центр юнарміської підготовки».

Власне, в разі реалізації такого задуму, це буде перший такий центр на нещодавно Росією окупованих територіях України. Ця установа має виховувати українських дітей у проросійському дусі, здатних зі зброєю в руках воювати за «российское отечество».

Чи випадково, що такий центр хочуть створити в Мелітополі? Окупаційні російські сили «призначили» це місто центром окупованої ними частини Запорізької області України, яку, начебто за їхньою конституцією, включили до складу Росії.

Знайшлися люди, які пішли на співпрацю з окупантами. Звісно, мотиви для цієї співпраці з окупантами у всіх різні. Зараз на окупованих територіях створені такі умови, що людина, яка не взяла російський паспорт, практично не може існувати.

Вона не матиме роботи, не зможе займатися бізнесом, отримувати медичну допомогу, здійснювати поїздки і так далі і таке подібне. Навіть не можна поховати людину, якщо вона не має такого паспорта. Тому чимало людей змушені брати такі паспорти.

Але є частина людей, яка свідомо йде на співпрацю з окупантами, керуючись мотивами меркантильними. Їм обіцяли високі зарплати в окупаційних установах, кар’єрний ріст. Зрештою, серед них є «ідейні», отруєні російською пропагандою. І, схоже, рівень цього отруєння дуже високий.

Звісно, російська армія не збираються вбивати на окупованих територіях усіх українців. Нищать і катують вони людей, які мають українську свідомість. Для них цікаво зробити із «людського матеріалу» «своїх людей», таких собі запроданців. На це працюють різні структури, передусім Російська православна церква (РПЦ). Працюватиме й «Центр юнармійської підготовки», якщо такий створять.

Одним із яскравих прикладів ідейного запроданства серед українців є фігура відомого радянського шпигуна-терориста родом з Мелітополя Павла Судоплатова, чиїм іменем назвали одіозний батальон гауляйтера Є.Балицького. Він займав високі посади в радянських спецслужбах, працював під безпосереднім керівництвом Лаврентія Берії, зустрічався із Сталіним і виконував його доручення.

Саме під керівництвом Судоплатова було здійснено низку резонансних терористичних актів, зокрема:

  • вбивства керівника ОУН Євгена Коновальця,
  • одного з провідників українізації у 1920-х роках Олександра Шумського,
  • мукачівського греко-католицького єпископа Григорія Ромжі,
  • а також вбивство керівника УПА Романа Шухевича.

Сам же Судоплатов ще в сталінські часи міг стати репресованим, проте тоді йому пощастило. Однак після того, як у 1953 році арештували Берію, ця чаша не минула і його.

Близько 15 років Судоплатов перевірив на собі «чарівність» радянських в’язниць, ставши інвалідом. Він бачив, як функціонує репресивна система в СРСР. Навіть у нього зустрічається розуміння того, що вона має свої корені в історії Росії – ще десь із часів Івана Грозного.

Однак до останніх днів Судоплатов лишався радянською російською людиною й вважав, що Захід – це смертельна загроза для Росії.

І все ж, у останні роки життя він написав мемуари «Розвідка й Кремль», де розповів чимало «чекістських таємниць».

Цікаво, що ця книга вперше, в 1994 році, була опублікована на Заході англійською мовою, а вже пізніше – в Росії російською мовою.

Судоплатов був українцем, добре володів українською мовою. Проте мало хто завдав стільки шкоди українському рухові, як цей українець. Власне, боротьба з цим рухом була одним з найважливіших епізодів у його бурхливій діяльності.

Але він знайшов для цього виправдання. У згаданих мемуарах Судоплатов дає зрозуміти, що боровся із «несправжніми» українцями, які перебувають під західним впливом і зорієнтовані на Європу – і культурно, й політично.

Справжній українець, на його думку, має бути зорієнтований на Росію й вірою та правдою служити радянській владі.

Чи не таких мелітопольців-судоплатових збираються виховувати в мелітопольському «Центрі юнармійської підготовки»?

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя