Окупанти розповіли, як і чому втратили панівну висоту в Роботино на Мелітопольському напрямку

Оккупанты рассказали, как и почему потеряли господствующую высоту в Работино на Мелитопольском направлении

Суттєвих просувань на Мелітопольському напрямку наразі немає з жодної зі сторін. Намагаючись відновити втрачені позиції, окупанти втрачають багато техніки та живої сили.  

У серпні минулого року ЗСУ вибили російських загарбників із Роботиного — населеного пункту, який має важливе стратегічне значення як для нашої армії, так і для ворога. Але росіяни не відступають і бої за село, про яке під час українського контрнаступу дізналися далеко за межами країни, тривають досі. 

На сьогоднішній день Роботине знаходиться під вогневим контролем ЗСУ. Сили оборони України, як і раніше, контролюють і панівну (138-ту) висоту, яка і стала ключовою у визволенні населеного пункту, і решту території на північ від нього.

В одному зі своїх пропагандистських ЗМІ росіяни розповіли про те, наскільки значущим для них є контроль над Роботиним, як і чому втратили панівну висоту на Мелітопольському напрямку. 

З чого все починалося

Ворожа армія зайняла Роботине та Білогір'я на правому фланзі, підійшовши впритул до Новоданилівки та Малої Токмачки, на початку березня 2022-го року. Річ у тім, що інших населених пунктів у зоні Новопрокопівка — Копані — Новоданилівка — Мала Токмачка — Білогір'я — Новопокровка, окрім Роботиного, немає. Але є дві важливі дороги: Павлоград — Токмак і Маріуполь — Запоріжжя. Розуміючи їхню стратегічну значущість, окупанти перерізали їх і стали контролювати.

Рашисти прекрасно розуміли, що місцем головного удару українського контрнаступу стане саме Роботине. Через цей населений пункт ЗСУ планували продовжити наступ на Токмак і далі на Мелітополь. А через Вербове, що розташоване за 12 км на схід, — на Чернігівку і далі на Бердянськ.

Між Новоданилівкою і Роботиним, південніше від лісосмуг, що перетинаються, у вигляді літери Х, на згаданій висоті ворожі війська обладнали позиції, які дістали назву "Ікси", які стали однією з ланок так званої лінії Суровикіна. 

Повернення під контроль України 

За майже п'ять місяців українські захисники провели п'ять штурмів, щоб узяти цю висоту, хоча, за словами самих же окупантів, "позиції були надійно укріплені, укомплектовані особовим складом і достатньо оснащені озброєнням". 

Перші бої були в березні-квітні. Тоді вибивали загарбників з їхніх позицій військовослужбовці 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади та "Інтернаціональний легіон".

— Але серйозно турбувати веесушники почали в червні, коли з боку Малої Токмачки поперла 47-та ОМБр. Результат вирішила раптова вилазка по захопленню "Іксів", здійснена силами 65-ї ОМБр. З червня до серпня наші бійці витримали безліч масованих штурмів Роботиного за участю екіпірованої з голочки 46-ї окремої аеромобільної бригади, а 22-28 серпня після запеклих бойових зіткнень у село увійшли вже підрозділи 82-ї ОДШБр, — пише пропагандистське ЗМІ. 

Пізніше, 16 грудня, російські окупанти біля Роботиного розстріляли трьох військовослужбовців цієї самої 82-ї десантно-штурмової бригади. 

Після цього на штурм панівної висоти кинули підрозділ Головного управління розвідки. 65-та окрема механізована бригада мала йти слідом і закріпитися на відвойованих спецназом позиціях.

— Ми не знали на той момент, що там ще є противник. Нам сказали, що там немає нікого. Заходьте, закріплюєтеся — і все. Ми зайшли і прийняли бій, тому що ніхто звідти не пішов. Там була група — 15-16 осіб. Ми не чекали. Думали, що там нікого немає. Тому що сказали, що там нікого немає, ГУРівці вже всіх там… ГУР пішов уночі, ми заходимо, а там з'ясовується…, — згадує військовослужбовець 65-ї ОМБр із позивним "Сивий".

У зв'язку з цим бійцям 65-ї бригади довелося штурмувати позицію "Ікси" своїми силами. І 8 червня Сили оборони України все ж зайняли панівну висоту. З боку ворога робилася спроба відбити висоту, але врешті-решт вона виявилася невдалою.

Лише за три місяці росіяни повідомили, що їхні війська відійшли від Роботиного і "зайняли раніше підготовлені позиції на прилеглих панівних висотах", уже за традицією, назвавши це тактичним відступом. А фейковий губернатор Запорізької області Є.Балицький заявив центральному телеканалу рф про те, що, мовляв, не таке вже й важливе це Роботине — людей там немає, будинки зруйновані. Але незабаром гауляйтер похвалився високою явкою виборців деокупованого населеного пункту. Таке буває тільки в чудовому "руськом міре".  

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя