Шахраї обікрали українців на мільярд: НБУ попередив про найпоширеніші схеми

Мошенники обокрали украинцев на миллиард: НБУ предупредил о распространенных схемах

За минулий рік шахраї вкрали з банківських карток українців близько 1,1 мільярда гривень. Національний банк розповів, які схеми шахраї використовують найчастіше, та як не потрапити на гачок.

Найбільше випадків шахрайства з використанням банківських карток відбулося в інтернеті — 83% від загальної кількості. Решта припадає на махінації з технічними пристроями, наприклад, банкоматами чи терміналами безготівкової оплати.

Як зазначили в НБУ, у більшості випадків (84%) шахраї вдавалися до методів так званої соціальної інженерії: використовуючи певні техніки переконання, людей обманювали і змушували добровільно видати номери рахунків, пін-коди та інші фінансові дані.

Також Нацбанк наводить приклади найтиповіших схем видурюввання грошей:

  1. Телефонний обдзвін або поштова розсилка із пропозицією отримання фінансової допомоги від українського уряду, ООН, чи благодійних організацій. Для "нарахування допомоги" зловмисники просять надати усі дані про банківський рахунок, включно з даними картки. Після цього наявні на картці гроші зловмисники забирають собі.
  2. Використання підроблених сайтів, які імітують відомі інтернет-магазини, сторінки банків чи інші сайти. Тут завдання зловмисників полягає у тому, щоб спровокувати жертву ввести дані своєї банківської карти в "форму оплати" на сайті, тобто передати їм прямо в руки.
  3. Фейковий збір грошей з благодійною метою – допомога Силам оборони, біженцям тощо. У цій схемі злодії видають себе за волонтерів і вказують реквізити рахунку, куди жертва самостійно перераховує кошти. Потім ці гроші злочинці забирають собі замість того, щоб передати на зазначені ними цілі.
  4. Телефонний дзвінок чи текстове повідомлення буцімто від друга, родича чи колеги із проханням про термінову грошову допомогу – дати хабар, оплатити послуги лікарні чи просто позичити "до понеділка". Часто розсилка може йти зі "зламаного" акаунту, тому варто додатково переконатися, що гроші у вас просить саме ваша близька людина, а не хтось, хто вліз в її месенджер.
  5. Отримання несанкціонованого доступу до інформації в телефоні чи комп’ютері жертви. Найчастіше відбувається, коли жертва переходить за підозрілим посиланням в електроному листі, СМС чи повідомленні в месенджері і тим самим завантажує собі на гаджет вірус із програмою-шпигуном. Якщо злочинцям пощастить, вони можуть знайти в пам’яті пристрою реквізити банківських рахунків, пін-коди чи паролі.

https://www.unian.ua/incidents/shahraystvo-z-bankivskimi-kartkami-nbu-rozpoviv-pro-poshireni-shemi-13006497.html

Джерело

Новини Запоріжжя