Як у Чорнобилі та Фукусімі: в Україні оцінили ризики аварії на Запорізькій АЕС

Как в Чернобыле и Фукусиме: в Украине оценили риски аварии на Запорожской АЭС

Паливо, яке залишилося на ЗАЕС, ще може виробляти електроенергію та призводити до викиду радіоактивних речовин у навколишнє середовище.

В Україні оцінюють рівень загрози аварії на тимчасово захопленій російськими окупантами Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) у 7-8 балів по десятибальній шкалі. Про це розповів журналістам голова НАЕК "Енергоатом" Петро Котін.

"Якщо сьогодні ми говоримо про 7-8, то завтра вже може бути 8. Тому що основне питання – це невизначеність. Дуже багато факторів, які самі індивідуально можуть і не призводити до аварії, але коли ви візьмете їх всі разом, то кумулятивний ефект дає небезпеку. Це було на Фукусімі, це було на Чорнобильській атомній станції", — сказав він.

За його словами, обладнання на ЗАЕС повністю деградоване, ремонти не проводяться, паливо перевищує допустимі терміни перебування у реакторі, немає зовнішнього енергопостачання.

Голова "Енергоатому" також відмітив, що всі шість реакторів завантажені паливом і також там ще є партії свіжого палива. Є відпрацьоване ядерне паливо, яке знаходиться в приреакторних басейнах витримки. І також є сухе сховище відпрацьованого ядерного палива – там знаходиться більше 150 контейнерів з цим паливом.

"Це дуже велика кількість ядерного матеріалу. Я навіть не можу вам сказати, де ще є така велика кількість ядерного матеріалу, як на ЗАЕС. Це паливо ще може виробляти електроенергію, або призводити до викиду радіоактивних речовин у навколишнє середовище і радіаційної аварії", — зазначив Котін.

За його словами, на сьогодні важко сказати, в якому стані знаходиться ЗАЕС. "Енергоатом" та МАГАТЕ оцінюють стан деградації як "дуже важкий і глибокий". 

"Остання проблема – це вода для охолодження реакторів. Зараз її немає. Потрібно або заповнювати Каховське водосховище, або будувати якісь насосні станції на руслі Дніпра і тягнути її на станцію, а це дуже велика кількість води. За оптимістичними оцінками, побудова такої станції займе півроку. І це не враховуючи усі інші проблеми з безпекою", — додав Котін. 

Як ми писали раніше, запуск росією ЗАЕС може призвести до ядерної катастрофи — Шон Берні.

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя