Без суду та слідства: чому так складно звільнити мелітопольців, викрадених окупантами – розслідування BBC

Без суда и следствия: почему так сложно освободить мелитопольцев, похищенных оккупантами - расследование BBC

У колоніях і слідчих ізоляторах Росії та на окупованих територіях України утримуються тисячі українських громадян, які не є військовополоненими. Серед них сотні мелітопольців.

Про це йдеться в опублікованому розслідуванні Російської служби BBC.

У розслідуванні наголошується, що цих людей затримали російські військові або силовики РФ після російського вторгнення в Україну під час проходження так званої фільтрації, а іноді й просто на вулицях за підозрою у "протидії спеціальній військовій операції" (так у Росії називають війну проти України). Вони позбавлені волі, але при цьому офіційно не є обвинуваченими або засудженими у кримінальних справах. "Тому знайти їх офіційним шляхом неможливо, а для їхнього визволення, на відміну від військовополонених, не існує жодних механізмів", — пише Бі-бі-сі.

За російським законодавством навіть в умовах воєнного стану людей без суду не можна затримувати більш ніж на 30 днів. Однак час, місце і підставу затримань українців військовими РФ часто ніде формально не зафіксовано, кримінальні або адміністративні справи проти них не порушено, розслідування не ведеться.

Але при цьому людей продовжують утримувати, незважаючи на офіційне підтвердження відсутності звинувачень. Так сталося з 21-річним Леонідом Поповим, якого довели до виснаження в мелітопольській катівні.

До тих, хто був затриманий без формальних звинувачень, доступу в адвокатів фактично немає. У кращому разі Міноборони Росії визнає факт того, що такі люди перебувають на території Росії, але відмовляється допустити до них адвокатів і родичів "до закінчення перевірочних заходів".

Ми розповідали про мелітопольців, які були захоплені рашистами і місце знаходження їх досі невідоме. Наприклад, сім'я пенсіонерів Левченків, викрадених у травні минулого року.

Багатьох нелояльних до окупаційної влади мелітопольців відправляють у російські СІЗО або в анексований Крим. Незважаючи на всі спроби з ними зустрітися, адвокатів і родичів до них не допускають.

При цьому в рамках обмінів полоненими між Україною і Росією додому повернулися понад 140 цивільних українців, каже український омбудсмен Дмитро Лубінець. Деяку кількість українських громадян росіяни відпустили без пояснень. Дехто зі звільнених згодом розповідав про тортури з боку російських військових або співробітників СІЗО.

За інформацією українського Міністерства з питань реінтеграції, на листопад 2023 року в російському полоні перебували понад 700 цивільних осіб. Ідеться, вочевидь, про неповні дані. Лубінець назвав цифру 25 тисяч зниклих на окупованих територіях цивільних осіб. Частина з них могла загинути або просто виїхати чи не виходити на зв'язок, інші могли бути затримані.

За оцінками проєкту з пошуку зниклих українців "Знайти своїх", загалом російськими військовими або співробітниками правоохоронних органів без пред'явлення обвинувачень могли бути затримані близько 7500 цивільних осіб. Знайти вдалося близько 200. До цієї статистики не входять вивезені з території України діти, вивезення яких стало підставою для обвинувачення щодо президента РФ Володимира Путіна в Міжнародному кримінальному суді.

Російським і українським правозахисникам вдалося ідентифікувати понад 30 колоній і СІЗО, з яких надходили повідомлення про цивільних українців, які перебувають у них.

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя