Ігор Шайхет про грошові транзакції в Україні та Європі: які ризики несе відмова від готівки?

Останнім часом в Україні часто зустрічається ідея про повну відмову від використання готівки. Аргументують тим, що це допоможе протистояти корупції. Проте у Національному банку України зазначили, що наша країна не може і не готова повністю відмовитись від паперових купюр, як і інші держави Європи.

Ігор Шайхет, керівник інкасаторської компанії «СІТ-СЕК’ЮРИТІ», згоден з НБУ. Він стверджує, що наша банківська система та суспільство не готові до такого радикального кроку. Особливо зараз, за ​​умов війни, коли діють свої закони, часто несумісні з використанням сучасних технологій. Своїми думками з цього приводу експерт у сфері інкасації поділився із журналом «Фокус».

Шайхет Ігор: готівка все ще популярна в Європі

Незважаючи на еру цифровізації, використання готівки продовжує переважати в деяких європейських країнах, таких, як Австрія та Німеччина. За інформацією Шайхета Ігоря Олеговича, в Австрії мешканці у 79% розрахунків за покупки використовують готівку, а в Німеччині — в 71%, що значно перевищує показники інших європейських країн.

Ігор Шайхет зазначає, що основним фактором переваги готівки для багатьох людей є конфіденційність даних, яку не гарантують безготівкові транзакції. До того ж, в результаті опитування виявилося, що 50% європейців мають певні труднощі у застосуванні цифрових методів оплати. Тому, за даними із відкритих джерел, близько 60% мешканців єврозони хочуть зберегти можливість використання готівки.

Ігор Шайхет: готівка в Україні користується попитом

За даними Інтерфакс-Україна, у 2022 році обіг готівки в нашій країні збільшився на 14,1%, що становило 88,5 млрд гривень. Національний банк України повідомив, що загальна сума тоді сягала 716,1 млрд грн.

Ігор Шайхет також повідомляє, що до 1 січня 2023 року в обігу країни перебувало 2,9 мільярда банкнот загальною вартістю 710,5 мільярда гривень, а також 14,2 мільярда монет на суму 5,5 мільярда гривень. Експерт зазначає, що в останньому кварталі попереднього року обсяг готівкових гривень в обігу збільшувався щодня. Шайхет пояснив, що таке явище є наслідком атаки на українську енергетику. Це призвело до тривалих вимкнень електроенергії. Відповідно, у цій ситуації торгові точки не могли приймати безготівкові платежі через недоступність терміналів. Не функціонували і банкомати, що зробило готівку єдиним способом оплати за таких умов.

Незважаючи на відсутність екстрених відключень, обіг готівки в Україні продовжує збільшуватись. До 1 жовтня 2023 року її загальний обсяг становив 727,9 млрд грн, що на 6,4 млрд грн більше, ніж на початку року.

— Українці, незважаючи на використання безготівкових розрахунків, воліють  користуватись і традиційним методом — готівкою . Вважаю, що вибір людей треба шанувати. Так і робить Національний банк України, надаючи можливість двох способів оплати українцям. Подібний підхід успішно застосовується і в Європейському Союзі. Тут Європейський центральний банк підтримує і готівкові, і безготівкові методи розрахунків, залишаючи вибір за споживачем, – ділиться інформацією Ігор Шайхет.

Ігор Шайхет: готівка – надійний спосіб оплати в період нестабільності в країні

Власник компанії «СІТ-СЕК’ЮРИТІ» наголошує, що за нинішніх військових умов українцям ніяк не обійтися без готівки.

— Пам’ятаємо перші дні війни, коли загальна паніка призвела до того, що в магазинах не приймають платежі за картами. Банкомати не справлялися із навантаженням видачі готівки – бажаючих зняти гроші було дуже багато. Після першої хвилі паніки, коли ситуація стабілізувалась, виникла нова проблема – відключення електроенергії, що також унеможливлювало проведення фінансових операцій через термінали. До того ж, усі ми пам’ятаємо нещодавнє відключення Інтернет-мережі «Київстар», через яке люди не мали можливості здійснювати електронні платежі. Ці події підкреслюють важливість наявності грошових купюр, — коментує Шайхет Ігор Олегович.

Він також наводить приклад Казахстану, де на початку 2022 року було запроваджено надзвичайний стан через масові протести. Наслідком стало повне блокування Інтернету, а з ним – і всіх пов’язаних із цим сервісів.

Подібні приклади доводять, що у гаманці будь-якого європейця має бути готівка. За словами Шайхета Ігоря, грошові купюри не можуть бути виключені з нашого життя, бо є його невід’ємною частиною.

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя