
Фото: Дональд Трамп, президент США (Getty Images)
Адміністрація Дональда Трампа перейшла до фази жорсткого дипломатичного тиску на європейських партнерів, вимагаючи від них перебрати на себе повну відповідальність за безпеку морських шляхів у Перській затоці. Після завершення активної фази бойових дій в Ірані Вашингтон більше не вважає захист комерційного судноплавства в Ормузькій протоці виключно своїм обов'язком. Американська сторона наполягає, що країни, які найбільше залежать від постачання енергоносіїв через цей регіон, мають надати конкретні плани дій вже найближчим часом.
Як повідомляє РБК-Україна з посиланням на агентство Bloomberg, Вашингтон виставив союзникам ультиматум: конкретні зобов’язання та графіки розгортання сил мають бути представлені протягом декількох днів.
Зустріч із Рютте та «розчарування» Трампа
Цей запит став ключовою темою під час закритої зустрічі президента США з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте в Білому домі. За даними джерел, Трамп висловив гостре незадоволення тим, що Альянс фактично ігнорував попередні заклики допомогти з відкриттям протоки, коли Іран заблокував її, спровокувавши енергетичний колапс.
Ключові претензії Білого дому:
- Перекладання витрат: США витратили значні ресурси на приборкання іранської агресії, тоді як вигоду від стабілізації ринку нафти отримують передусім Європа та Азія.
- Відсутність солідарності: Деякі країни НАТО обмежили використання своїх баз під час війни, що Трамп розцінює як «провал випробування на міцність».
- Питання виходу з Альянсу: Президент США знову натякнув, що подальше перебування Америки в НАТО залежить від готовності союзників «ділитися тягарем».
«НАТО не було поруч, коли ми потребували його допомоги, і не буде поруч, якщо ми знову потребуватимемо його», — написав Дональд Трамп у своїй соцмережі після переговорів.
Міжнародна коаліція та роль Британії
Попри тиск з боку США, вже існує міжнародна ініціатива під проводом Великої Британії. Понад 40 країн, включаючи Японію, Канаду та більшість держав ЄС, підписали декларацію про намір відновити свободу навігації. Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер наразі перебуває з візитом у регіоні Затоки, де обговорює практичні кроки:
- Розмінування водних шляхів;
- Супровід нафтових танкерів військовими кораблями коаліції;
- Страхування комерційних суден у зоні високого ризику.
Економічні наслідки блокади
Закриття Ормузької протоки, через яку проходить близько 20% світової нафти, призвело до того, що сотні суден опинилися заблокованими. Навіть після оголошення крихкого двотижневого перемир'я рух суден не відновився повною мірою. Іран, своєю чергою, намагається диктувати власні умови, вимагаючи оплату за прохід у криптовалюті.
Трамп залишається непохитним: він вважає, що якщо союзники не виявлять «мужності» та не візьмуть протоку під свій контроль, США можуть повністю переглянути свої оборонні зобов'язання в Європі.
🟦 Команда РІА Південь працює, щоб ви знали правду.
Ми щодня збираємо важливі новини про Запоріжжя та окуповані території, спростовуємо фейки російської пропаганди, розповідаємо про проблеми ВПО та допомагаємо їх вирішити.
Якщо наша робота важлива для вас — підтримайте редакцію донатом.
Підтримати редакцію
Джерело
