Виплати ВПО, пенсії та ідентифікація: відповіді на важливі запитання для жителів Мелітополя

Выплаты ВПО, пенсии и идентификация: ответы на важные вопросы для жителей Мелитополя

Деяким переселенцям із Мелітополя з 1 березня припинили виплату допомоги на проживання. А з 1 квітня очікується припинення пенсій, якщо ВПО не пройдуть ідентифікацію.

Як розповіла юристка Донбас СОС Наталя Юрлова, найчастіше українці звертаються на Гарячу лінію з питаннями про продовження допомоги на проживання ВПО.

— Куди звертатися із заявою на продовження виплат? Орган соціального захисту повідомляє, що не здійснює прийом громадян.

— Відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги" якщо в територіальній громаді працює ЦНАП, органи соціального захисту не здійснюють прийом. У цих випадках звертатися із заявою та документами потрібно до ЦНАПу. Детальний перелік таких територіальних громад за посиланням.

— Якщо у складі сім'ї відсутні діти до 18-ти років, особа працює та має дохід менший, ніж 9 444 грн, — чи виплачуватиметься допомога наступні 6 місяців?

— Ні. Якщо людина — не пенсіонер, не особа з інвалідністю, а також не має дітей до 18 років (або до 23, якщо йдеться про студентів), тоді продовження виплат не буде. Детальніше з алгоритмом можна ознайомитися на сайті Мінсоцполітики.

— Якщо в сім'ї два пенсіонери, один отримує пенсію меншу за 9 444, а інший — більшу, чи буде призначено виплату?

— У такому разі виплату призначають пенсіонеру, у якого пенсія менша за 9 444 грн. Процедура має відбутися автоматично. Якщо пенсіонер отримує понад 9 444 грн — допомога ВПО не призначається.

— Чи потрібно ставати на облік у центр зайнятості особі з інвалідністю III групи?

— Ні, ставати на облік до Центру зайнятості не потрібно. Адже, згідно із законодавством, такі особи є непрацездатними громадянами. Але важливо враховувати, якщо особа з інвалідністю III групи є одержувачем пенсії, розмір якої не перевищує 9444 грн, виплата допомоги продовжується на другий шестимісячний період автоматично. Якщо особа з інвалідністю III групи є одержувачем соціальної допомоги, розмір якої не перевищує 9444 грн, потрібно звернутися із заявою та документами. Підтверджувальним документом у таких випадках є довідка МСЕК (з висновком про умови та характер праці, рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності особи з інвалідністю). Дата переміщення при цьому не має значення.

Наталія Юрлова також зазначила, що поширеними в лютому були питання ідентифікації пенсіонерів-переселенців першої хвилини (до 24 лютого 2022 року).

— Які терміни призначення дати відеоідентифікації з моменту реєстрації в чергу?

— Ідентифікацію потрібно пройти до 31 березня, щоб пенсія не була припинена.

— Я подав заявку на відеоідентифікацію на Порталі ПФУ, через який час зі мною мають зв'язатися?

— Відповідно до Порядку встановлення особи шляхом відеоконференцзв'язку, після подачі заявки на відеоідентифікацію з вами має зв'язатися працівник Пенсійного фонду України для узгодження часу та способу проведення ідентифікації протягом 30 календарних днів, але не раніше ніж через 10 робочих днів з дати подання заяви (звернення).

— Як можна дізнатися рішення ПФУ про проходження ідентифікації пенсіонера на окупованій території? Я додзвонилася на номер, з якого проводилася ця процедура, але там відповідь надати не можуть.

— Дійсно, за тим номером, з якого з вами зв'язалися для здійснення відеоідентифікації, про результати не повідомляють. Результати перевірки можна переглянути в особистому кабінеті на Порталі ПФУ. Однак, якщо доступу до особистого кабінету немає, вам має прийти лист на електронну пошту. Необхідно перевіряти папку "Спам". Якщо такого листа не було, краще зв'язатися з тим управлінням ПФУ, де пенсіонер перебуває на обліку, вони мають доступ до електронної справи і мають змогу переглянути інформацію про результати ідентифікації.

"Звертаємо увагу всіх пенсіонерів, які проходитимуть відеоідентифікацію! Не називайте дані своєї картки (пін-коди або CVV, термін дії картки). Адже нам повідомляють, що з'явилися шахраї. Працівники ПФУ ставлять інші запитання, з переліком яких можна ознайомитися за посиланням. При цьому працівники ПФУ справді можуть запитувати номер рахунку українського банку, на який здійснюватиметься виплата пенсії (у разі її поновлення). Це номер IBAN, який не ідентичний номеру картки", — зазначила юрист.

Також до правозахисників Донбас СОС звертаються з питаннями працевлаштування та звільнення. — Як офіційно звільнитися з роботи, якщо роботодавець залишився на окупованій території і не виходить на зв'язок? — На практиці трапляються випадки, коли роботодавець (підприємство, установа, організація) фактично перебувають у зоні ведення бойових дій, або ж на тимчасово окупованій території (не були евакуйовані), а працівник був вимушений переміститися до безпечних територій. Наведені звернення потребують особливої уваги, адже через активні бойові дії складається ситуація, за якої:

  • працівник не має можливості продовжувати роботу з незалежних від нього причин та отримувати заробітну плату;
  • роботодавець не може забезпечити працівника роботою згідно з умовами трудового договору (зокрема забезпечити безпечні умови праці) і розірвати трудовий договір з таким працівником.

Вирішення питання залежить від того, чи є працівник пенсіонером. Якщо працівник є особою працездатного віку до призначення пенсії, то йому достатньо звернутися до центру зайнятості із заявою, адресованою на ім'я роботодавця, з проханням припинити трудовий договір.

Після цього трудовий договір вважатиметься припиненим з дати, зазначеної в заяві, а працівник буде взятий на облік, як безробітний. Якщо ж працівник є пенсіонером, то розірвання трудового договору відбувається в судовому порядку. Це пов'язано насамперед із тим, що пенсіонери не можуть бути поставлені на облік як безробітні.

Нагадаємо, переселенці з Мелітополя можуть отримати в Україні безоплатні земельні ділянки — як це зробити.

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя