Виплати переселенцям, ідентифікація та пенсії в окупованому Мелітополі: юристи дають відповіді на важливі запитання

Выплаты переселенцам, идентификация и пенсии в оккупированном Мелитополе: юристы дают ответы на важные вопросы

У січні 2024 року до юристів Донбас SOS масово зверталися тисячі жителів окупованих міст, зокрема й Мелітополя. Чи призначається допомога на проживання переселенцям після повторного переміщення, хто має пройти ідентифікацію та як оформити пенсію на окупованій території — такі запитання звучали найчастіше.

Про це виданню розповіла координаторка громадської організації Віолетта Артемчук.

— У березні моя сім'я виїхала з Харківської області та оформила довідки ВПО в Хмельницькій області. Після деокупації повернулися додому і відмовилися від довідок. Зараз у громаді, де ми проживаємо, оголошено евакуацію. Чи можемо ми знову отримати довідки ВПО та виплати допомоги на проживання?

— Так, людина має право на отримання і довідки ВПО, і допомоги від держави. Якщо людина виїжджає з територій, на яких оголошено обов'язкову евакуацію, потрібно бути внесеною до списків осіб, яких обов'язково/примусово евакуюють (списки затверджуються обласною державною (військовою) адміністрацією). Якщо особа евакуювалася сама або за допомогою благодійних/громадських організацій, вона має повідомити про це ОДА (телефонним, поштовим, електронним зв'язком) для внесення до списків. Допомога призначається тільки на 6 місяців (при цьому не більше одного разу).

— Моє місто окупували в березні 2022 року. Я не виїжджала. Настав час оформляти пенсію. Чи можу я це зробити, не виїжджаючи з окупації?

— Так, оформити пенсію в окупації можна. Для громадян, які проживають на окупованих після 24.02.2022 року територіях існує можливість оформити призначення пенсії онлайн. Передбачена можливість подання заяви на призначення пенсії через Портал електронних послуг ПФУ за допомогою КЕП (кваліфікованого електронного підпису). На порталі потрібно заповнити заяву на призначення пенсії (персональні дані; адресні дані; дані документів, що посвідчують особу; контактні дані тощо), відповісти на запитання анкети-опитування для визначення документів, скан-копії яких необхідно надати. За результатами опрацювання заяви фахівцями ПФУ користувач на веб-порталі отримує інформацію про стан опрацювання заяви та рішення про призначення пенсії.

— Я — ВПО "першої хвилі" (до 24.02.2022 року), не пенсіонер, отримую лише соціальну допомогу малозабезпеченим. Чи потрібно проходити ідентифікацію?

— Ні, не потрібно. Одержувачам соціальних виплат не потрібно проходити ідентифікацію кожні 6 місяців. Це передбачено змінами, які Уряд вніс до Постанови КМУ №637 наприкінці грудня 2023 року. Однак, за словами пані Віолетти, у такому разі важливо користуватися коштами на рахунку. Якщо протягом року за карткою не проводилися видаткові операції (зняття готівки, розрахунок на касі, переказ коштів тощо), починаючи з 1 лютого 2024 року соціальні виплати не нараховуватимуться. Для їх відновлення потрібно буде особисто звернутися до органів соціального захисту населення або до органів Пенсійного фонду.

— Моя мама проживає на окупованій території, де зовсім немає зв'язку від українських операторів. Як їй записатися на ідентифікацію для продовження виплати пенсії?

— Подання пенсіонером заяви на ідентифікацію шляхом відеоконференцзв'язку за відсутності зв'язку може здійснюватися через Портал електронних послуг. Після подання заяви на проходження відеоідентифікації, з людиною зв'яжеться уповноважений працівник органу Пенсійного фонду України для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації. Потрібно вказати номер українського оператора, це може бути номер когось із родичів або знайомих на підконтрольній території, які можуть зв'язатися з вами. Якщо навіть це не вийшло, з вами зв'яжуться через обрані месенджери. Відеоідентифікація може бути проведена (на вибір пенсіонера) за допомогою месенджерів:

  • Google Meet;
  • Signal;
  • Skype;
  • Telegram;
  • Viber;
  • WhatsApp;
  • Zoom.

— Я з 2014 року живу на тимчасово окупованій території, увесь цей час не мав можливості виїхати. Нещодавно мені виповнилося 18 років. Чи є у мене можливість виїхати з РФ в Україну через країни Європи, якщо в мене з українських документів є тільки свідоцтво про народження?

— Так, можливість є. Однак гарантувати, що країни ЄС пропустять людину, яка має лише свідоцтво про народження, не може ніхто. Хоча такі випадки були.

"Ви маєте знати, що подати на оформлення першого паспорта громадянина України за кордоном — можливо. Але для його отримання вам все одно доведеться їхати в Україну. Тому ми рекомендуємо скористатися для повернення гуманітарним коридором "Колотилівка (РФ) — Покровка (Україна)"", — розповіла правозахисниця.

Так, усі питання містять багато нюансів, потребують подекуди додаткової інформації, адже кожна ситуація унікальна. За роз'ясненнями саме з вашого питання можете звернутися на Гарячу лінію: 0800 309 110, або написати в месенджери: 093 500 69 18.

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя