Росія готується вимкнути інтернет? Що означають масштабні збої у роботі мережі в окупованому Мелітополі

Россия готовится отключить интернет? Что означают масштабные сбои в работе сети в оккупированном Мелитополе

Удень 27 лютого мелітопольці зіткнулися з великим збоєм: проблеми виникли в роботі популярних месенджерів і сайтів.

Цей потужний збій стався по всій Росії, включно з окупованими територіями, і став не першим за останній час. Після того, як роботу інтернету було відновлено, користувачі почали обговорювати можливе відключення Рунета від глобальної мережі.

Великий збій у мережі стався вдень 27 лютого: користувачі почали масово скаржитися на проблеми в роботі популярних месенджерів Telegram, WhatsApp і Viber. При цьому проблеми спостерігалися як у мобільних додатках, так і в десктопних версіях, але при використанні VPN доступ до Telegram був. У Мелітополі ж почалася плутанина — без VPN несподівано почали працювати заблоковані сайти, натомість в активно використовувану окупантами соцмережу VK увійти було неможливо.

У профільних тг-каналах почали писати, що збій міг бути пов'язаний із роботою Роскомнагляду, який тестував інструменти для майбутніх блокувань.

Тим часом лише місяць тому, увечері 30 січня, у роботі сайтів у російській доменній зоні було зафіксовано інший масовий збій — працездатність вдалося відновити приблизно за дві години. Наступного дня в Координаційному центрі доменів RU і РФ повідомили, що причиною глобального порушення роботи інтернету в Росії стали роботи з налаштування системи безпеки доменних імен — так званої DNSSEC.

Ці випадки змушують користувачів дедалі частіше говорити про те, чи не є збої в Рунеті провісниками загального відключення від глобальної мережі.

На сьогодні у світі не було зафіксовано випадків, коли глобальний світовий інтернет відключав будь-яку державу від мережі. 

Ще в березні 2022 року британська точка обміну трафіком LINX — провайдер першого рівня — оголосила, що не працюватиме з трафіком із Росії. Слідом за нею про припинення обслуговування російських операторів заявили магістральні провайдери Cogent і Lumen, однак через це російські користувачі не втратили доступу до мережі. Річ у тім, що готуючись до війни, влада країни-агресора передбачила цей сценарій.

Тому під час відключення російських операторів від міжнародних точок обміну, трафік направили через Азію.

Але якщо відключення Росії від глобальної мережі зовнішніми силами — завдання, яке важко реалізувати, то створення самою державою якихось бар'єрів для доступу до інтернету всередині країни набагато реальніше….

Чи може Росія відключитися від глобального інтернету?

Вимкнення інтернету — це досить часто використовувана практика, коли в суспільстві спостерігається несприятлива обстановка і встановлюється тоталітарний режим. Часто до відключення інтернету влада вдається на тлі гуманітарних криз, масових протестів і активних стадій конфліктів. Мелітопольці пам'ятають перші дні і навіть місяці війни, коли в регіоні спостерігалися масштабні проблеми зі зв'язком.

Чи йде підготовка до відключення Рунета?

Поки заяв в інформаційному полі про це не було. Однак, навчання з блокування окремих протоколів передачі даних проводяться досить давно з різним ступенем успішності.

Перші подібні тести почалися 2019 року, а в липні 2023 року відбулися справжні навчання, ініційовані Роскомнаглядом. Подробиці тих навчань невідомі — є лише офіційний коментар про те, що вони пройшли успішно.

Чим обернеться відключення Рунета від глобальної мережі?

Якщо Рунет все ж буде якимось чином відключений від глобального інтернету, користувачі будуть зав'язані на російськомовних сервісах. Таким чином росіяни і жителі окупованого Мелітополя остаточно виявляться відгороджені від зовнішнього світу залізною завісою.

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя