На Хортиці реставратори заповідника власноруч роблять зі стовбура тополі човен-довбанку за історичними технологіями | Новини Запоріжжя

У Національному заповіднику «Хортиця» триває унікальна робота: спеціалісти відділу реставрації власноруч виготовляють човен-довбанку (інша назва – моноксил) за зразком давніх суден, які використовувалися ще з доісторичних часів.

Про це повідомили у Національному заповіднику «Хортиця».

Довбанка – це судно, вирізане з цільного стовбура дерева. Саме такі човни згадувалися ще у X столітті: візантійський імператор Костянтин Багрянородний у своєму трактаті «Про управління імперією» писав про слов’ян, які будували «моноксили». В Україні подібні човни використовували аж до початку XX століття.

Сьогодні в Музеї судноплавства на Хортиці серез різних річкових скарбів заповідника вже зберігається унікальний артефакт – 7-метрова дубова довбанка, вік якої може сягати 1000- 1300 років, знайдена у 2023 році в заказнику «Дніпровські пороги».

«Ми намагаємося максимально дотримуватись давніх технологій: використовуємо виключно ручні інструменти – ножі, сокири, тесла та інший ручний інструмент», – зазначають реставратори. Їхня мета – не лише виготовити судно, а й спустити його на воду.

Унікальний човен роблять зі стовбура тополі, поваленої буревієм.

Фото: Національний заповідник «Хортиця» та Валерій Кємєнов

Джерело

Новини Запоріжжя