Українська мова практично повністю витіснила російську зі шкіл — 99% закладів вже навчають державною мовою.
Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в ефірі «Громадського радіо».
Він заявив, що якщо у 2021–2022 навчальному році російською навчалися або вивчали її як іноземну близько 100 тисяч учнів, то зараз їх кількість впала до всього 345 осіб — що у тисячі разів менше. Кремінь пояснив це переосмисленням мовної ідентичності після повномасштабного вторгнення.
«Питання державної мови стало одним із головних пріоритетів громадян України, які екзистенційно відкинули мову країни-окупанта», — зазначив омбудсмен.
Найбільш помітні зміни — у південних та східних регіонах, які вважалися осередками русифікації. За словами омбудсмена, поодинокі випадки навчання російською — це лише «залишковий контингент», і вже з 2025–2026 навчального року ситуація зміниться остаточно.
Проте, наголошує мовний омбудсмен, для остаточного формування повноцінного україномовного освітнього середовища необхідно заборонити використання російської мови в школах, включно з позаурочним часом — на перервах, у бібліотеках, спортзалах та на шкільних подвір’ях.
«Саме тому зараз у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, який передбачає повну заборону використання російської мови в школах — включно з позаурочним часом», — заявив Кремінь.
Омбудсмен також звернувся до батьків та громадськості.
«Діти повторюють мовну поведінку вчителів і батьків. Саме тому так важливо, щоб дорослі давали приклад — не толерували російську, а підтримували українське», — підкреслив омбудсмен.
https://tsn.ua/ukrayina/povna-zaborona-rosiyskoyi-v-shkolakh-movnyy-ombudsmen-pidtrymav-initsiatyvu-2821280.html