П’ять годин у клітці за український паспорт — як мешканці Мелітополя евакуюються через Крим

Пять часов в клетке за украинский паспорт – как жители Мелитополя эвакуируются через Крым

З кожним днем можливостей виїхати з окупованого Мелітополя в Україну стає дедалі менше. Ба більше, на російському кордоні особливі претензії до тих, хто не отримав російський паспорт.

Ті, хто їдуть через Крим в Україну, розповідають, що на КПП у так званій клітці найчастіше ФСБшники довго тримають чоловіків із татуюваннями та українськими паспортами. 

— Мого брата тримали 5 годин. Він не чиновник, не військовий, без судимостей. Просто в нього був український паспорт. Російський не став оформляти через ризик бути призваним у росармію. Але його тримали в цій клітці не одного. Були там дівчата і хлопці навіть із російськими паспортами. Усім катають пальці й долоні, фотографують з усіх боків, фіксують не тільки татуювання, а й шрами на тілі. У дівчат на тілі татуювання перевіряють жінки у військовій формі. Через Крим виїхати нашим дедалі складніше, бо все жорсткіше перевіряють. Такий жорсткий контроль вам можуть влаштувати навіть не на Чонгарі, а на звичайному блок-посту, якщо комусь ви не сподобаєтесь або здастеся підозрілим, — пише мешканка Мелітополя.

Ті, кому вдалося виїхати в такий спосіб, рекомендують іншим, хто евакуюється, не брати з собою нові телефони. Вони викликають ще більше підозри, ніж ті якими користуєтесь в житті, але почищені від підозрілої інформації.

— В ідеалі купити китайський Хуавей за два місяці до виїзду. Зробити там пару фото своїх, домашніх тварин, природи, щоб він не був порожнім. Контактів трохи додати. Тоді менше буде претензій, — діляться досвідом бувалі. — Якщо ж вирішили брати свій телефон, необхідно вийти з усіх проукраїнських груп і чатів. На КПП військові шукають сліди відвідувань груп типу "мертвая русня". Листування з друзями теж можуть читати, тому все підозріле краще видалити. Також на блок-постах рашисти можуть за словами в пошуку шукати останні активні запити. Наприклад, "війна", "русня", "окупанти", "орки", "блекаут" тощо. Якщо щось знайдуть, можна потрапити на додаткові допити, — попереджають мелітопольці.

За інформацією тих, хто виїхав, були випадки, коли в людей просто здавали нерви, і вони від утоми перевіряльникам на КПП просто в очі говорили, що вони "рашисти й орки". Таких розвертали і просто не випускали. Тому деякі перед виїздом приймають заспокійливе, щоб тримати себе в руках і не видати свій настрій на емоціях.

Деякі мелітопольці кажуть, що блок-постів менше і дивляться не так пильно на українців за маршрутом Новоазовськ-Ростов-на-Дону. Далі шлях через Грузію, Європу і з відти в Україну.

Ті, хто вирішив скористатися пропозицією Мелітопольського міського голови Івана Федорова евакуюватися за допомогою міжнародних організацій безоплатно, мають бути готовими до того, що для кожного, хто виїжджає, розробляється індивідуальний маршрут. Евакуація йде з пересадками і займає кілька днів. Форма заявки на безкоштовну евакуацію за посиланням:

https://docs.google.com/forms/

Джерело

Корисний сайт для мешканців міста Запоріжжя