ЦПХ або трудовий договір: що вибрати підприємцю для співпраці з фахівцями?

Підприємці в пошуках способів зекономити часто звертають увагу на ЦПХ (ЦПД), а тобто договір, який засвідчує домовленість двох або більше сторін про співпрацю та встановлення цивільних прав та обов'язків. Детальніше про це читайте тут — online.novaposhta.education/tsivilno-pravovij-dogovir. Тож що обрати — трудовий договір чи ЦПХ? Разом зі Школою бізнесу Нова пошта розбираємо, що підійде в тому чи іншому випадку залежно від цілей та умов співпраці.

1. Тривалість роботи

Якщо вам треба найняти людину для виконання разового завдання або на проєктну зайнятість до 1 року (розробка сайту, написання тексту, аудит тощо), зверніть увагу на ЦПД. В цьому випадку ви сплачуватиме лише до 18% ПДФО та 5% ВЗ, і то, якщо контрагент — фізична, а не юридична особа. Якщо ж ви співпрацюєте з юридичною особою, податки він сплатить самостійно сам за себе.

Якщо ж ви шукаєте працівника на тривалий термін, вам підійде трудовий договір. Податки тут будуть більшими — до 18% ПДФО та 5% ВЗ (просто вираховуються із зарплати) та 22% ЄСВ, які сплачуватимете саме ви, але й інакше тут не можна. Так, в разі перевірок Держпраці, відносини по ЦПХ можуть перекваліфікувати в трудові, що потягне за собою штрафи від 145.000 грн.

2. Характер співпраці

Дуже важливо чітко розуміти, що законодавство визначає як трудові відносини, а що як цивільно-правові:

Трудові відносини

Предметом договору є сам процес праці, де результат може вплинути на заробітну плату працівника, але сама оплата не на 100% залежить від результату такої праці. Робота оплачується за норму на місяць. Працівник працює довгостроково (від 1 року) на півставки або на повному робочому дні. Значення має періодичність виплат і розмір мінімальної зарплати. Працівник підпорядковується внутрішнім правилам підприємства та керівнику, а також несе дисциплінарну, адміністративну та матеріальну відповідальність.

В таких випадках вибирати варто трудовий договір.

Цивільно-правові відносини

Предметом договору є результат праці (готовий дизайн, зроблений ремонт тощо). Оплата залежить тільки від результату такої праці, а не від тривалості робіт. Робота оплачується разово або частинами. Працівник працює короткостроково від 1 року. Розмір мінімальної зарплати тут не має значення — вартість встановлюється за договором сторін. Дисциплінарна, адміністративна або матеріальна відповідальність працівника відсутня (якщо не прописано в ЦПД). Контрагент не підпорядковується внутрішнім правилам підприємства.

В цих випадках вибирати варто ЦПХ.

Знаємо, трудові відносини — це відпустки, лікарняні, забезпечення безпеки роботи, а також ведення кадрової документації, що є додатковим навантаженням, але це — соціальні гарантії, які ви, як підприємець, зобов'язані надавати. Підміна трудових відносин ЦПХ може призвести до штрафів у розмірі до 201 тисячі грн, тому не радимо ризикувати.

Джерело

Новини Запоріжжя