фото з відкритих джерел
Питання про можливе юридичне визнання Мелітополя чи інших тимчасово окупованих територій України російськими — повністю виключене для Європейського Союзу. Це чітко підтвердила верховна представниця ЄС із зовнішньої політики та безпеки Кая Каллас після неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС у Варшаві.
На зустрічі європейські міністри погодили ключові параметри мирного врегулювання, серед яких:
- Суверенітет і територіальна цілісність України: ЄС наполягає на збереженні всіх міжнародно визнаних кордонів України, включно з Мелітополем та іншими окупованими містами і регіонами.
- Юридичне невизнання окупації: будь-які спроби Росії анексувати українські території, зокрема Мелітополь, не будуть визнані ні ЄС, ні його країнами-членами.
- Відмова від «демілітаризації» та «нейтральності» України: ЄС не підтримає жодних обмежень права України на самооборону та свободу вибору власного майбутнього.
«Перше — це незалежність і територіальна цілісність, юридичне невизнання окупації та окупованих територій. Припинення вогню має бути повним і безумовним… Не може бути жодних обмежень права України на самооборону, що означає — жодної «демілітаризації України»», — наголосила Кая Каллас.
Будь-які зміни кордонів України, включно зі статусом Мелітополя, можуть бути визнані тільки на підставі вільного волевиявлення українського народу і в рамках міжнародного права. Насильницька анексія та окупація не мають юридичної сили.
ЄС з 2014 року незмінно відмовляється визнавати Крим російським і застосовує ту саму політику до всіх нових окупованих територій. «Крим — це Україна. ЄС ніколи не визнає півострів частиною Росії», — заявила Каллас.
Санкції проти Росії зберігатимуться до повного відновлення територіальної цілісності України та виплати компенсацій за збитки.
На практиці це означає, що за жодних обставин — навіть у разі тиску, переговорів або спроб «заморозити» конфлікт — ЄС не погодиться на визнання Мелітополя російським. Будь-які такі ініціативи будуть відкинуті як такі, що суперечать основам європейської та міжнародної політики.