Антибіотики та ризики для немовлят: дослідження виявило зв’язок із раннім статевим дозріванням у дівчаток

Антибиотики и риски для младенцев: исследование выявило связь с ранним половым созреванием у девочек

Антибіотики, які часто призначають дітям у перші місяці життя, можуть мати несподівані віддалені наслідки. Нове масштабне дослідження показало, що їхнє застосування у немовлят значно підвищує ймовірність передчасного статевого дозрівання у дівчаток.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Medical Xpress.

Що саме виявили науковці

Група дослідників із Університету Ханьян (Південна Корея) проаналізувала медичні дані понад 322 тисяч дітей, які отримували антибіотики у віці до 12 місяців. Спостереження тривали до 9 років для дівчаток і до 10 років для хлопчиків.

З’ясувалося, що дівчатка, яким призначали антибіотики у перші три місяці життя, мали на 33% вищий ризик раннього статевого дозрівання.

Якщо препарати давали протягом перших 14 днів життя, ризик зростав до 40%. Чим раніше дитина отримувала антибіотики, тим більшою була ймовірність гормональних порушень. Крім того, якщо дитина вживала антибіотики з п’яти і більше різних класів, ризик зростав ще на 22%.

Цікаво, що у хлопчиків зв’язку між раннім прийомом антибіотиків і передчасним дозріванням не виявили.

"Ми бачимо, що ранній вплив на мікробіом або гормональні процеси може мати довготривалі наслідки для розвитку дитини. Це сигнал для обережного використання антибіотиків у немовлят", – зазначають дослідники.

Чому це має значення

Передчасне статеве дозрівання – це не лише психологічна проблема. Воно може призвести до метаболічних, ендокринних і емоційних порушень. Найчастіше цей стан спостерігається у дівчаток, коли вторинні статеві ознаки з’являються до 8 років.

Науковці планують продовжити дослідження, щоб з’ясувати, як саме антибіотики впливають на гормональний баланс, метаболізм, ріст і імунну систему дітей.

 

Джерело

Новини Запоріжжя