У громадах Запорізької області за підтримки міжнародних партнерів розбудовують нову інфраструктуру громадської безпеки | Новини Запоріжжя

У Запоріжжі з ініціативи обласної адміністрації відбувся перший регіональний форум із місцевого розвитку «Громадська  безпека та відновлення».

До спільного обговорення найкращих практик відновлення і сталого розвитку та посилення громадської безпеки громад нашого регіону під час тематичних сесій долучилися понад 100 учасників: представники влади, громадськості, національних та міжнародних партнерів, Національної поліції та ДСНС.

Фото: Сергій Кучеренко / ПРООН в Україні

Захід організувала Програма розвитку ООН в Україні у партнерстві з Запорізькою обласною військовою адміністрацію в межах проєкту «EU4Recovery – розширення можливостей громад в Україні» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Офіцери громад, центри безпеки та місцеві пожежні команди: у громадах Запорізького району працюють над покращенням громадської безпеки

Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Євген Мироненко розповів, що форум став платформою для обміну досвідом та напрацювання рішень, які сприятимуть покращенню громадської безпеки та відновленню громад, і  підсумував результати півторарічної роботи у цьому напрямку, яка втілюється завдяки системній підтримки ПРООН та ЄС.

«Ще влітку минулого року ОДА розробила чек-лист з переліком 29 компонентів, які визначають ступінь безпечного середовища у громаді. Серед них: наявність поліцейської станції та місцевих пожежних команд, системи оповіщення, відеонагляду, охорони об’єктів, заходи цивільного захисту, підготовка до евакуації, наявності певних підрозділів реагування на безпеку. Мушу сказати, що результат був майже нульовий, – зазначив Євген Мироненко. – Коли я працював у МВС, був керівником служби міністра Монастирського, ми ще до вторгнення аналогічно проаналізували всі регіони. Результати також були мінімальні. Безпека людей тоді не цікавила. Лише 1% громад закладав у фінансові програми реалізацію певних безпекових рішень. Велика війна звернула увагу територіальних громад на важливість цих питань».

Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Євген Мироненко та в. о. регіонального менеджера ПРООН в Україні Федеріка Діспенца
Фото: Сергій Кучеренко / ПРООН в Україні

За словами Євгена Мироненка, в обласному центрі наявні всі необхідні безпекові компоненти: пожежно-рятувальні загони, правоохоронні органи, відеонагляд тощо. Однак за межами Запоріжжя на підконтрольній Україні території області громадам, які не мають таких фінансових можливостей, необхідно допомагати розбудовувати фундамент безпечного середовища.

«По-перше, у кожній громаді має бути поліцейська станція та поліцейський офіцер громади. З червня 2023 року ми займалися цим. Наразі 100% громад Запорізького району забезпечені поліцейським офіцером громади, є службові автомобілі, патрулювання. Це все забезпечено, – поділився Євген Мироненко. – Після 2015 року відбулася оптимізація органів МВС, в тому числі – Державної служби з надзвичайної ситуацій. Пожежно-рятувальні загони ДСНС просто зникли з маленьких та середніх громад. Наразі власні реагувальні загони є у Новомиколаївці, Вільнянську та за оперативним призначенням у Кушугумі. Всі інші громади не мають. Біленьківську та Долинську громади, наприклад, обслуговує підрозділ ДСНС, що знаходиться у Хортицькому районі Запоріжжя. Щоб дістатися віддалених населених пунктів, потрібно долати шлях у майже 40 кілометрів. Задля оперативного реагуванням не лише на пожежі, а й на будь-які надзвичайні ситуації у семи громадах ми створили місцеві пожежні команди. Маю амбітну мету протягом наступного року виконати це завдання на 100%».

Реалізація концепції «Безпечна громада» включає декілька компонентів: створення відповідних безпекових структурних підрозділів в територіальних громадах, навчання та підготовка місцевих служб безпеки та покращення інфраструктури, необхідної для покращення безпеки.

«Щоб це все було функціонально, має бути певний інфраструктурний безпековий центр – «Центр безпеки». Зараз такі будуються у Матвіївській та Широківській громадах. Кожна громада має однозначну потребу: мати місцеву автоматизовану систему цивільного оповіщення. Це необхідно не лише на випадок  загроз військового характеру, а й для реагування на надзвичайні ситуації, на техногенні катастрофи, для комунікації з віддаленим населеним пунктом», – розповів заступник голови Запорізької ОДА.

Поліцейський офіцер Степненської територіальної громади Владислав Бабічев. Він забезпечуватиме правопорядок у 8 населених пунктах, де проживають понад 5 000 громадян. Поліцейську станцію відкрили у липні цього року
Фото: ГУНП у Запорізькій області

Ще одним важливим компонентом роботи у напрямку громадської безпеки є створення «менеджерів безпеки» – відокремленого структурного підрозділу в системі управління громад.

«Не всюди, але 70-80% громад такі відділи або сектори мають. Чим вони займаються? Є чотири напрямки діяльності: цивільний захист, пожежна і техногенна безпека, а також безпека публічних просторів. Спеціалісти вже пройшли кваліфіковане навчання. Розроблені навчальні модулі на базі навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Головного управління ДСНС України у Запорізькій області. Долучили до співпраці Запорізький національний університет, який розробив окремий навчальний модуль управлінської етики, – розповів Євген Мироненко. – Також ми розробили дорожню карту для менеджерів безпеки – річні плани роботи з необхідними заходами у відповідності до сезону».

За словами заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації, міжнародні партнери активно долучаються до забезпечення необхідної інфраструктури для новостворених безпекових підрозділів у громадах.

Рада відновлення Запоріжжя допомагає залучити містян до діалогу з владою та напрацювати кращі рішення для відбудови регіону

Однією з ключових тем форуму «Громадська  безпека та відновлення» стало зміцнення соціальної згуртованості та безпеки під час війни, де обговорювали практичні рішення для розбудови безпечніших та стійкіших громад у Запорізькій області.

Під час заходу були представлені результати роботи Ради відновлення Запоріжжя – низового дорадчо-консультаційного органу, створеного наприкінці 2022 року ГО «Екосенс», яка на сьогодні включає біля 30 експертів, науковців і представників громадськості, які працюють над стратегуванням і плануванням відновлення та сталого розвитку Запоріжжя. Ознайомитись з презентацією можна за посиланням.

За словами співзасновника Ради відновлення Запоріжжя Дмитра Арабаджиєва, можна назвати декілька викликів стійкості громад та соціальній згуртованості у нашому прифронтовому регіону, які заважають зеленому відновленню області.

«Найперше, що ми виявили в результаті багатьох проведених досліджень, це дефіцит довіри між владою і громадою, що призводить до відчуження громадян від політики, яку проводять місцеві адміністрації. Це дефіцит можна здолати створенням, зокрема, діалогових майданчиків для безпосереднього спілкування людей з чиновниками, – розповів співзасновник Ради відновлення Запоріжжя, регіональний координатор Національної платформи стійкості та згуртованості,  професор Запорізького національного університету Дмитро Арабаджиєв. – Запропонований Радою відновлення формат комунікації знайшов розуміння у владі. Є відповідне розпорядження Запорізького міського голови про комунікацію з громадськістю. Нами започаткована серія діалогових майданчиків про сенси Запоріжжя».

Співзасновник Ради відновлення Запоріжжя Дмитро Арабаджиєв під час свого виступу
Фото: Рада відновлення Запоріжжя

Зокрема, 26 вересня Рада відновлення Запоріжжя організувала публічний діалог про сенси і розвиток Запоріжжя під назвою «Депутати – теж люди. Взаємодія громади з владою», де активні містяни та депутати могли поспілкуватися та налагодити робочу взаємодію.

«Друге – це відсутність єдиного координаційного центру, який би відповідав за створення політики відновлення у місті та області. Влада вже почала рухатися у цьому напрямку. Раніше у міської влади окремо були візія відновлення Запоріжжя, програма комплексного відновлення та інші документи. За це відповідали три різні заступники міського голови. У підсумку це призводило не до результату, а до розбалансування спільних зусиль», – зазначив Арабаджиєв.

Третім викликом експерт назвав потребу в унормуванні законодавства, щоб уникнути протиріч, які стосуються відновлення.

Наостанок Дмитро Арабаджиєв підкреслив важливість підтримки та масштабування низових громадських ініціатив – залучення фахівців з боку громадськості, які взяли частину відповідальності та своєю експертизою посилюють комплексну програму відновлення.

***

Форум із місцевого розвитку «Громадська  безпека та відновлення» є частиною циклу регіональних заходів із місцевого розвитку та відновлення, що відбуваються у партнерських громадах в різних областях України за підтримки ПРООН та ЄС, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні». Форуми з цього циклу раніше також відбулися в громадах Дніпропетровщини та Чернігівщини.

Джерело

Новини Запоріжжя